15 Temmuz’un üzerinden 7 yıl geçti: Emperyalist saldırı

featured
service service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Fethullahçı terör örgütünün (FETÖ) 15 Temmuz 2016’da kalkıştığı darbe girişiminin ardından 7 yıl geçti. O gece 251 yurttaş şehit olurken 2 bin 196 yurttaş ise gazi oldu. 21 Temmuz 2016’da OHAL ilan edildi, 18 Temmuz 2018 itibarıyla sona erdi. Siyasi iktidar, OHAL sürecinde çıkartılan kanun hükmünde kararnameleri amacından saptırarak yüzlerce akademisyeni, öğretmeni, kamu personelini ihraç etti. İktidar yine bu süreçte her fırsatta FETÖ’ye karşı etkin bir mücadele yürütüldüğünü söylese de FETÖ’nün siyasi ayağına ilişkin bugüne kadar herhangi bir etkin girişimde bulunulmadı. 

Cumhuriyet’e değerlendirmelerde bulunan uzmanlar ise geçen yedi yılda yaşananlara ilişkin pek çok noktanın halen karanlıkta olduğuna dikkat çekti.

010253056 whatsapp image 2023 07 15 at 01.02.42

(Hüsnü Bozkurt)

‘EMPERYALİST SALDIRI’

Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkanı Hüsnü Bozkurt, 15 Temmuz darbe girişimini, askeri bir kalkışma değil emperyalist bir saldırı olarak değerlendirdiğini söyledi. Bozkurt, “15 Temmuz sonrası yaşananlar, ülkeyi yöneten kadroların tarikat ve benzeri oluşumlarla bir derdi olmadığını göstermişti. Ancak darbeye kalkışan Fethullah Gülen’i, hocaefendi dedikleri ve devleti teslim ettikleri hainlerle mücadele ederken aynı zamanda diğer tarikatlara da devletin olanaklarını açmaya devam ettikleri görülmüştür” dedi.

Bozkurt şöyle devam etti: “Bugün iktidar ortaklarının laikliği hedef alan sözleri bu emperyalist planın hâlâ işlemekte olduğunu gösteriyor. Sorun, seçimlerin sonunda kimin iktidara geldiği değil sorun, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin 57 İslam ülkesi içinde tek devlet olarak laik, demokratik sosyal bir hukuk devleti olarak muhafaza edilip edilmeme sorunudur.”

005619839 yeni proje 2023 07 15t005618.340

(Can Kakışım)

‘İKTİDAR KULLANDI’

Akademisyen Can Kakışım, Türkiye’nin o günden beri otoriterleştiğini, medeni ülkeler sınıfından daha da uzaklaştığını söyleyerek “Meselenin aydınlatılmasının tercih edilmediği ortada. Erdoğan nasıl böyle bir girişimi ancak eniştesinden duyabildi, o gece askeri karargâhta neler yaşandı öğrenmek istiyoruz. AKP iktidarı bu olayı kendi çıkarları açısından çok işlevsel biçimde kullandı” dedi. 

Kaynak:Cumhuriyet Gazetesi

0
emoji-1
Emoji
0
emoji-2
Emoji
0
emoji-3
Emoji
0
emoji-4
Emoji
0
emoji-5
Emoji
0
emoji-6
Emoji
0
emoji-7
Emoji
0
emoji-8
Emoji
15 Temmuz’un üzerinden 7 yıl geçti: Emperyalist saldırı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Son Dakikam - Son Dakika Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!