15 yıl izini sürdüğü ‘vaşağı’ yakından görüntülemeyi başardı

featured
service service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’nin en zengin milli parkları arasında yer alan Munzur Vadisi Milli Parkı, vaşak, yaban keçisi, tilki, kurt, sansar, su samuru, porsuk, sincap, tavşan, yaban domuzu, ur kekliği, çengel boynuzlu dağ keçisi ve ayı gibi birçok canlı türüne ev sahipliği yapıyor.

Archive221048115 15 yil izini surdugu vasagi yakindan goruntulemeyi basardi 7

20 YILDIR DAĞCILIK YAPIYOR

Çevreciler tarafından yaban hayatının Doğu Anadolu’daki evi olarak da tabir edilen park, özellikle doğa fotoğrafçılarının da uğrak mekanı.

Archive221048376 15 yil izini surdugu vasagi yakindan goruntulemeyi basardi 8

Kentte 20 yıldır dağcılık ve doğa fotoğrafçılığı yapan İsmail Ateş de Munzur Vadisi Milli Parkı’nda bugüne kadar bozayı, ur kekliği, yaban keçisi, şamua, domuz ve su samuru gibi birçok yaban hayvanını görüntülemeyi başardı.

111043292 15 yil izini surdugu vasagi yakindan goruntulemeyi basardi 1

KIRMIZI LİSTEDE

Ateş, 15 yıl boyunca bölgede popülasyonu azalan, dünyada nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu için birinci derecede koruma altında olan ve Uluslararası Doğaya Koruma Birliği Kırmızı Listesi’nde yer alan vaşağı görüntülemeye çalıştı.

Genelde gece avlandığı için ‘Ormanın hayaleti’ olarak bilinen vaşağı, pazartesi günü gündüz saatlerinde kayanın üzerinde dinlenirken fark eden Ateş, yakından görüntülemeyi başardı. Bir süre kendisini çeken Ateş’i izleyen vaşak, daha sonra bölgeden uzaklaştı.

Archive221045093 15 yil izini surdugu vasagi yakindan goruntulemeyi basardi 3

‘HEYECANDAN ELİM TİTRİYORDU’

Uzun yıllardır peşinde koştuğu vaşağı, görüntülemenin mutluluğunu yaşayan İsmail Ateş, “Yıllardır bölgede dağcılık yapıyorum. Dağcılık olunca fotoğrafçılık da kendiliğinden gelişiyor. Dağcılık ve fotoğrafçılık benim için büyük bir aşktır. Daha önce bu bölgede keklik, ayı, şamua, dağ keçisi, su samuru gibi neredeyse tüm yaban hayvanlarını görüntüledim” dedi.

Archive221046490 15 yil izini surdugu vasagi yakindan goruntulemeyi basardi 5

Ateş, şöyle konuştu:

  • “Benim içimde vaşağı yakında görüntülemek vardı ve bu içimde kalmıştı. 15 yıl izini sürdüm ve onu çekmeyi başardım, çok mutluyum. Onla karşılaştığımda inanılmaz derece heyecanlandım. Deklanşöre basarken heyecandan elim titriyordu. Hayvan beni görünce oturarak poz vermeye başladı. Ben de ona iyice yaklaştım ve çok güzel görüntü aldım. Lütfen herkesten ricamız tetiğe değil, deklanşöre basalım.
  • Dünyanın en güzel zevki budur. Yıllardır bu coğrafyada bu canlıların korunması için mücadele verdik. Hepimiz bu canlıları koruyalım. Bunlar doğanın zenginliğidir. İlimiz, bölgenin en zengin coğrafyasına sahiptir. Bölgeyi zirvelerden izlemek ayrı güzel. O zirvelerden inerken vaşağı görüntüledim.”

Kaynak:Cumhuriyet

0
emoji-1
Emoji
0
emoji-2
Emoji
0
emoji-3
Emoji
0
emoji-4
Emoji
0
emoji-5
Emoji
0
emoji-6
Emoji
0
emoji-7
Emoji
0
emoji-8
Emoji
15 yıl izini sürdüğü ‘vaşağı’ yakından görüntülemeyi başardı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Son Dakikam - Son Dakika Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!