2022-2023 Bahar Dönemi Ankara Yurt Fiyatları – Ekonomi haberleri

featured
service service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Üniversitelerin çoğunun bahar döneminin başladığı bugünlerde birçok üniversite öğrencisi özel yurtları araştırmaya başladı ve  Ankara’daki özel yurt fiyatları merak konusu oldu. Haberimizde Ankara’daki yurt fiyatlarını YurtlarFiyatlar.com verilerine göre derledik.

]YKS yerleştirme sonuçlarına göre geçtiğimiz yıl sınava giren 3 milyon kadar öğrencinin 1 milyondan fazlası tercih yaparak lisans ya da ön lisans programlarına yerleşti. Öğrencilerin tercih listelerinde üst sıralara yazdığı ODTÜ, Hacettepe Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Gazi Üniversitesi ve Hacı Bayram Veli Üniversitesi gibi birçok köklü üniversiteye ev sahipliği yapan Ankara, 8’i devlet üniversitesi ve 13’ü vakıf üniversitesi olmak üzere toplam 21 üniversitesiyle üniversite öğrencisi nüfusunun en yoğun olduğu ikinci ilimiz konumundadır.

300.000’den fazla üniversite öğrencisinin yaşadığı Ankara’da 80 kadar üniversite yerleşkesi bulunmaktadır. Bu yerleşkeler Ankara’nın birçok ilçesine yayılmıştır. Yoğun olarak Altındağ, Çankaya, Yenimahalle, Keçiören, Gölbaşı ve Etimesgut’ta bulunan yerleşkelerin çevresinde çok sayıda özel yurt bulunmaktadır.

Son yıllarda kiralardaki artış ve ülke çapında konut bulmanın zorlaşmasıyla kiralık eve çıkmak birçok kişi için imkânsız hale geldi. Üniversite öğrencileri özellikle ilk yıllarında eve çıkmak yerine yurtlarda kalmayı tercih ediyor. Ankara’da kalacak yer arayan üniversite öğrencilerinin ilk tercihi üniversitelerin yurtları, KYK yurtları, ABB Yurtları ve vakıf yurtları olsa da özel öğrenci yurtları da en çok değerlendirilen seçeneklerden biri.

Ankara Yurtları

Ankara’da 20 tanesi kız yurdu, 12 tanesi erkek yurdu ve 5 tanesi karma yurt olmak üzere toplam 37 KYK yurdu bulunmaktadır. Ayrıca Ankara Üniversitesi’nin öğrenci evleri, ODTÜ’nün öğrenci yurtları gibi çeşitli üniversitelerin öğrencilerine sunduğu öğrenci evleri, konuk evleri ve öğrenci yurtları vardır. Birçok vakıf ve kurumun da öğrencilere konklama hizmeti verdiği yurtları bulunmaktadır. Ankara’da öğrencilerin kalabileceği pek çok seçenek olsa da toplam kapasite göz önünde bulundurulduğunda çok sayıda öğrenci Ankara’da özel yurtları tercih etmektedir.

Ankara’da özel yurt arayan öğrencilerin kalacakları yerden beklentileri farklılık göstermektedir. Kimi öğrenciler ders çalışabilecek sessiz bir ortam isterken kimileri doya doya sosyalleşebilecekleri bir ortamları olmasını isteyebilir. Genel olarak yurt seçimini okula yakınlığı, yurdun olanakları ve yurdun fiyatı belirlemektedir. Bunların yanı sıra yurdun sağladığı hizmetler, kahvaltı ve akşam yemeği verilip verilmemesi, odalardaki kişi sayısı, öğrencinin kullanımına sunulmuş kişisel ve ortak alanlar da yurt seçiminde öğrencilerin göz önünde bulundurdukları noktalardır.

Yurtlarfiyatlar.com kurucusu Tuğrul ARSLAN, özel yurtlarda kalmakta olan öğrenciler için erken kayıt dönemindeki yurt fiyatlarının Mart-Nisan aylarında açıklanacağını, yeni dönem üniversite öğrencileri içinse yurt fiyatlarının Ağustos-Eylül aylarında enflasyon oranına göre belirleneceğini belirtti.

 Okullara Ulaşım

Ankara genel olarak ulaşım olanakları gelişmiş bir şehirdir. Birçok yere kolayca ulaşım sağlayabileceğiniz Ankaray ve Metro hattı ile çok sayıda otobüs ve dolmuş hattı insanların hizmetine sunulmuştur.

Çok sayıda üniversite yerleşkesinin bulunduğu Kızılay, Bahçelievler, Cebeci ve çevresi bu ulaşım hattı üzerinde olduğu için buralardan okullara gidip gelmek oldukça rahattır. Ankara Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Gazi Üniversitesi gibi birçok üniversitenin yerleşkeleri de bu semtlerde yoğunlaşmıştır. Ayrıca Eskişehir Yolu’ndaki ODTÜ, Bilkent Üniversitesi, TOBB Üniversitesi’ne dolmuş, otobüs ve metro ile ulaşılabilirken Konya Yolu üzerindeki Gölbaşı’ndaki çeşitli üniversiteleri yerleşkelerine otobüs ve dolmuşla ulaşmak mümkün.

Ankara Kız Yurtları

Ankara kız yurdu aramalarında öğrencilerin en çok üzerinde durduğu konular; Yurdun konumu, Kızılay vb. önemli yerlere yakınlığı, yurdun çevresi ve odada kalan kişi sayısıdır.

Ankara Erkek Yurtları

Ankara erkek yurdu aramalarında öğrencilerin en çok üzerinde durduğu konular; Yurt ve üniversite arasındaki mesafe, internet hızı ve temizlik hizmeti olmaktadır.

Ankara’da İlçe İlçe Yurt Fiyatları

Enflasyonla birlikte zamlanan elektrik, su ve doğal gaz fiyatları ve ev kiralarındaki artışla birlikte gittikçe daha az öğrenci kiralık eve çıkar oldu. Bu zamlardan özel sektördeki birçok işletme gibi özel yurtlar da etkilendi. Türkiye’nin birçok yerinde olduğu gibi Ankara’da da yurt fiyatlarında bir artış görüldü. YurtlarFiyatlar.com verilerine göre 2022-2023 döneminde Ankara’da yurt fiyatları yıllık 17.000 TL ile 96.000 TL arasında değişmektedir.

Üniversite yerleşkelerinin yoğun olduğu ilçelere bakıldığında ise 2023 yılında Ankara yurt fiyatları şöyle:

  • Altındağ Yurtları: 18.000 TL-90.000 TL
  • Çankaya Yurtları: 17.000 TL-96.000 TL
  • Gölbaşı Yurtları: 17.000 TL-66.000 TL
  • Yenimahalle Yurtları: 26.000 TL-80.000 TL
  • Etimesgut Yurtları: 42.000 TL-58.000 TL
  • Keçiören Yurtları: 28.000 TL-40.000 TL

Geçmiş yılların verilerine bakıldığında Ankara’da 2023-2024 öğretim yılı yurt fiyatlarının %30 kadar zamlanarak 25.000 TL ile 140.000 TL arasında değişeceği öngörülmekte. Akşam yemeğinin fiyata dâhil olmadığı yurtlar için günlük 50 TL-90 TL gibi bir ücreti de ayrıca hesaplamak gerekiyor. Bahar Yarıyılı için üniversiteye kayıt yaptıracak öğrenciler güncel fiyatlar hakkında bilgi almak için Ankara yurt fiyatları sayfasını ziyaret edebilir.

1677231905 358 2022 2023 bahar donemi ankara yurt fiyatlari2

Ankara Tek Kişilik Yurt Fiyatları

Ankara tek kişilik oda fiyatları Ankara kız yurdu ve Ankara erkek yurdu aramalarında öne çıkmaktadır. Yurdun bulunduğu konuma göre tek kişilik oda fiyatları değişmekle birlikte, tek kişilik aylık ortalama yurt fiyatları 6.500 TL ile 9.600 TL arasında değişmektedir.


Kaynak:Milli Gazete

0
emoji-1
Emoji
0
emoji-2
Emoji
0
emoji-3
Emoji
0
emoji-4
Emoji
0
emoji-5
Emoji
0
emoji-6
Emoji
0
emoji-7
Emoji
0
emoji-8
Emoji
2022-2023 Bahar Dönemi Ankara Yurt Fiyatları – Ekonomi haberleri

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir