2022 Kasım ayı enflasyon oranı ne kadar? Kasım ayı enflasyon oranları ne zaman açıklanacak? – Popüler Ekonomi

featured
service service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

kasim ayi enflasyon

Alım gücünün enflasyonun giderek artması sonucu iyice düşmesi, vatandaşın enflasyon oranlarını aylık periyotlarla takip etmesine neden oluyor. Türkiye İstatistik Kurumu enflasyon verilerini düzenli olarak açıklamaya devam ediyor. 

KASIM AYI ENFLASYON ORANI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından Kasım ayı enflasyon oranı 5 Aralık Pazartesi günü saat 10.00’da açıklanacak. 

ENFLASYON ORANI BEKLENTİSİ NE KADAR?

Reuters’ın 11 katılımcıyla gerçekleştirdiği ankette Kasım ayı için yıllık enflasyon tahminleri yüzde 82.7 ila yüzde 85.3 arasında yer alıyor.

TÜFE Ekim ayında yüzde 85.51 olarak gerçekleşmişti. Ankette aylık enflasyonun ise yüzde 3 seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor; tahminler yüzde 1.9 ila yüzde 3.4 bandında yer alıyor.

Ekonomistlere göre gıda, tütün ürünleri, mobilya, ev aletleri, giyim ve ayakkabı kalemleri aylık olarak Kasım’da yüksek artışın görüldüğü alanlar olacak. Reuters anketinde 2022 sonu tahmini %69 oldu.

TCMB yılın son enflasyon raporunda Kasım ayından sonra enflasyonun mevcut seviyesinden hızlıca düşeceğini belirterek yıl sonu tahminini yüzde 65.2’ye yükseltmişti. 

0
emoji-1
Emoji
0
emoji-2
Emoji
0
emoji-3
Emoji
0
emoji-4
Emoji
0
emoji-5
Emoji
0
emoji-6
Emoji
0
emoji-7
Emoji
0
emoji-8
Emoji
2022 Kasım ayı enflasyon oranı ne kadar? Kasım ayı enflasyon oranları ne zaman açıklanacak? – Popüler Ekonomi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Son Dakikam - Son Dakika Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!