23.Uluslarası Frankfurt Türk Film Festivali’nin programı açıklandı

featured
service service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hessen Eyaleti Kültür ve Uyum Bakanlığı ve Frankfurt Büyükşehir Belediyesi desteği ile Kültürlerarası İletişim Derneği tarafından düzenlenen 23. Uluslararası Frankfurt Türk Filmleri Festivali’nin hazırlıkları Frankfurt ve İstanbul’da devam ediyor. 11-16 Haziran tarihleri arasında Kültürlerarası İletişim Derneği tarafından TÜRSAK Vakfı Türkiye proje ortaklığı ile gerçekleştirilecek olan festivalin programı açıklandı. Açılış ve kapanış gecesinin sunuculuğunu Yosi Mizrahi üstleniyor.

Festival onur ödülleri sahipleriyle buluşacak

23. kez düzenlenen Türk Film Festivali | International / Frankfurt/M.’nin “Yaşam Boyu Onur ve Vefa Ödülleri” sahipleri belli oldu. 12 Haziran’da verilecek olan “Yaşam Boyu Başarı Ödülü”nün bu yılki sahipleri; 1996 yılında “Eşkıya” filmindeki “Keje” rolüyle büyük başarı elde eden tiyatro ve sinema oyuncusu Sermin Hürmeniç, 24. Ankara Film Festivali ve 3. Malatya Film Festivali’nde “Tepenin Ardı” isimli sinema filminde oynadığı rol ile en iyi erkek oyuncusu seçilen oyuncu, yönetmen, sanat yönetmeni ve yazar Tamer Levent ile Tayfun Bademsoy olacak.

Vefa ödülleri ise bu yıl 2008 yılında aramızdan ayrılan oyuncu Suna Pekuysal ile 2000 yılında aramızdan ayrılan oyuncu Ergün Köknar’a verilecek. Ödül, sanatçı çiftin oğulları Sait Ali Köknar’a takdim edilecek.

 

Festival jürisinde kimler yer alıyor?

 Festival kapsamında düzenlenen 11. Alman Sinemacılar gözü ile Uzun Metraj Film Yarışması, 4.Ulusal Belgesel Film Yarışması, 15.Türk ve Alman Üniversitelerarası Kısa Film Yarışması’nın jürileri de belli oldu.

 “11.Alman Sinemacılar Gözüyle Türk Filmleri Yarışması”nın Ana Jürisi yönetmen Dirk Schäfer başkanlığında kurgu operatörü Patricia Rommel, oyuncu Jale Arıkan, yönetmen Yüksel Aksu, oyuncu Ece Uslu ve oyuncu Tuğrul Tülek ‘ten oluşuyor. 4.Ulusal Belgesel Film Yarışması’nın Ana Jürisi ise yönetmen Erdem Tepegöz başkanlığında senarist Kemal Hamamcıoğlu, oyuncu Eylem Yıldız, oyuncu Özge Özacar ve oyuncu Ümit Belen ‘den oluşuyor. 

‘15. Üniversiteler Arası Türk Kısa Filmleri’ Ana Jürisi Prof. Dr. Bülent Vardar başkanlığında oyuncu Nilperi Şahinkaya, oyuncu Yağız Can Konyalı, ‘15. Üniversiteler Arası Alman Kısa Filmleri’ Ana Jürisi ise Yazar-çevirmen Gülçin Wilhelm, yönetmen Seyhan Derin ve Frankfurt Sinema Derneği eski başkanı Ralph Foerg’den oluşuyor.

174745925 adsiz tasarim 2

Konser, panel ve söyleşiler

Kültürlerarası İletişim Derneği tarafından ve TÜRSAK Vakfı Türkiye proje ortaklığı ile Hüseyin Sıtkı başkanlığında düzenlenen ve 16 Haziran’a kadar sürecek festivale birçok ünlü isim katılacak. 

Festival boyunca vizyon filmlerinin yanı sıra finale kalan filmler ile Türk kökenli Alman sinemacıların filmlerinin gösterimi yapılacak. Ayrıca konser, panel gibi etkinlikler, Frankfurt Belediye Başkanı ve Frankfurt Başkonsolosunun davetleri gerçekleşecek. Her yıl olduğu gibi Frankfurt ve Rhein-Main bölgesinde 6 farklı şehirdeki film gösterimlerine ek olarak; huzurevi, okullar ve cezaevinde film gösterimleri gerçekleşirken; bu yıl ilk kez açık hava sineması etkinliğinde de sinemaseverler filmlerle buluşacak.

Festivalde bu yıl sosyal sorumluluk projesi olarak 14 Haziran’da yönetmenliğini Doğan Ümit Karaca’nın yaptığı “Buğday Tanesi” filmi gösterilecek. Festival kapsamında gerçekleşecek söyleşiler arasında; 14 Haziran’da ‘Turna Misali’ film gösterimi sonrası oyuncu Sennur Nogaylar söyleşisi, 15 Haziran’da ‘Karanlık Gece’ film gösterimi sonrası oyuncuBerkay Ateş söyleşisi ve 15 Haziran’da 2023 ‘Çilingir Sofrası’ film gösterimi sonrası oyuncu Barış Gönenen ve Ahmet Rıfat Şungar söyleşisi yer alıyor.


Türkiye Cumhuriyeti’nin 100.yılına özel 

Hazırlıkların tüm hızıyla devam ettiği festivalde bu yıl ayrıca Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yaşının kutlaması vesilesiyle “Cumhuriyet ve Sinema” konulu bir de panel de yapılacak. Panelin katılımcıları arasında ise yönetmen Yüksel Aksu, oyuncu Ece Uslu, oyuncu Nilperi Şahinkaya, oyuncu Yağız Can Konyalı ve oyuncu Tuğrul Tülek yer alıyor. Türk sinemasının Cumhuriyet tarihindeki yeri ve gelişimine odaklanılacak olan panel, 14 Haziran tarihinde düzenlenecek.

Kaynak:Cumhuriyet

0
emoji-1
Emoji
0
emoji-2
Emoji
0
emoji-3
Emoji
0
emoji-4
Emoji
0
emoji-5
Emoji
0
emoji-6
Emoji
0
emoji-7
Emoji
0
emoji-8
Emoji
23.Uluslarası Frankfurt Türk Film Festivali’nin programı açıklandı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Son Dakikam - Son Dakika Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!