‘Abaya’ yasağı tartışmasına Macron da katıldı: ‘Kimseyi etiketlemek için değil’

featured
service service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

kapak 141941

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ülke gündemine oturan abaya yasağına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Fransa toplumunda “Cumhuriyete ve laikliğe meydan okuyan” ve “dini kötüye kullanan” bir azınlık ile yaşadıklarını, bu durumun bazen “çok kötü” sonuçları olduğunu belirten Macron, 2020 yılında tarih öğretmeni Samuel Paty‘nin öldürülmesine işaret etti.

“Sorunun giderildiği bir ülkede yaşıyormuşuz gibi yapamayız” diyen Macron, abaya yasağına ilişkin olarak ulusal düzeyde “net” olmamaları halinde sahada görev yapan öğretmenlerin ve okul yöneticilerinin baskı ile karşı karşıya olacağını savundu.

Yasağın kimseyi “etiketlemek” için olmadığını öne süren Macron, okullarda “tek tip” kıyafet uygulamasının denenmesine sıcak baktığını ifade etti.

MACRON’UN SÖZLERİNE TEPKİ

Abaya yasağına ilişkin açıklamaları nedeniyle Macron sosyal medyada eleştirilirken, sol partilerin yer aldığı Nupes ittifakındaki siyasilerden de tepki gecikmedi.

Boyun Eğmeyen Fransa (LFI) milletvekili Jerome Legavre, “Emmanuel Macron için, abaya giyen kızlar öğretmenlerinin kafasını kesmek isteyen şüpheliler mi, bu mu? (Macron) Ne arıyor? Daha kötü çatışmalar çıkarmayı mı?” diyerek Macron’a tepki gösterdi.

LFI milletvekili Louis Boyard ise programdaki açıklamalarında “abaya ile tarih öğretmeninin öldürülmesi arasında paralellik kurduğu” gerekçesiyle Cumhurbaşkanı’nı eleştirdi.

Ülkede 16 Ekim 2020’de tarih öğretmeni Samuel Paty, Hazreti Muhammed’e hakaret içerikli karikatürleri derste öğrencilerine göstermesinin ardından öldürülmüştü.

Kaynak Cumhuriyet

0
emoji-1
Emoji
0
emoji-2
Emoji
0
emoji-3
Emoji
0
emoji-4
Emoji
0
emoji-5
Emoji
0
emoji-6
Emoji
0
emoji-7
Emoji
0
emoji-8
Emoji
‘Abaya’ yasağı tartışmasına Macron da katıldı: ‘Kimseyi etiketlemek için değil’

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Son Dakikam - Son Dakika Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!