Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, FETÖ’den incelenen Seçkin Yılmaz’ı özel kalem müdürü yaptı

featured
service service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

FETÖ’nün şike kumpasında yargılanan eski Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım’ın FETÖ’ye ilişkin “Kripto olarak bazıları uykuda. Sanmayın ki FETÖ bitti. Yargıda, başka kurumlarda, başka tarikatların içindeler ve uykudalar” açıklamasıyla “kripto FETÖ”cüler tartışması başladı. Tartışma, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin 11 Temmuz’daki “FETÖ’nün kripto damarının siyaset, bürokrasi, ekonomi ve diğer alanlarda dip dalga halinde faaliyet içinde olduğunu bilmeyen, kalmadı” açıklamasıyla alevlendi.  

004824069 yilmaz tunc

(Yılmaz Tunç)

Tartışmalar sürerken peş peşe gelen açıklamalardan birkaç hafta önce, haziran ayında Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’un özel kalem müdürü olarak atadığı Silvan Cumhuriyet Başsavcısı Seçkin Yılmaz hakkında Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK) müfettişi tarafından FETÖ soruşturması yürütüldüğü ortaya çıktı. Yılmaz hakkındaki soruşturma kararına Cumhuriyet ulaştı. Buna göre HSK 1. Dairesi, 26 Nisan 2022’de, Yılmaz’ın da arasında olduğu, bir kısmı görevden ihraç edilen ancak daha sonra geri dönen 146 hâkim ve savcı hakkında “FETÖ ile irtibatlı ve iltisaklı oldukları” gerekçesiyle inceleme izni verilmesini kararlaştırdı. 

İNCELEME SÜRÜYOR

“FETÖ ile irtibat ve iltisak” iddiasının yanı sıra kararda, ÖSYM tarafından 25 Aralık 2011’de yapılan ve FETÖ mensuplarınca ele geçirilerek kendi yandaşlarına verildiği belirtilen Adalet Bakanlığı adli yargı hâkim ve savcı adaylığı yarışma sınavına da işaret edildi. Kararda yer alan isimlerin, “sınav sorularının sınavdan önce kendilerine verilmesi suretiyle hileli şekilde başarılı olduğu öne sürüldü. 

004057420 4652259323637569969992881218594741428420608n

(Seçkin Yılmaz)

Eski Adalet Bakanı Bozdağ, kendisine sunulan “inceleme izni verilmesi” teklifine HSK başkanı olarak 27 Mayıs 2022’de “olur” verdi. Söz konusu incelemenin halen sürdüğü, buna karşın Yılmaz’ın Bakan Tunç’un özel kalem müdürü olarak atandığı öğrenildi. 

‘FETÖ İLE MÜCADELENİN KAMUDA KARŞILIĞI KALMADI’

Yargı kaynakları, “özel kalemin, bakanın bütün görüşmelerini ve randevularını düzenleyen, gizlilik derecesi bulunan yazışmalarını yapan, özel işlerini yerine getiren kişi olduğunu, bakanın ‘eli, kolu ve sesi’ anlamına geldiğini, bu nedenle bürokraside özel kalemden gelen her talebin, rica ve emir olarak bakandan gelmiş olarak kabul edildiğini” vurguladı. 

Yargı kaynakları, Yılmaz hakkındaki soruşturmaya işaret ederek, “Böyle bir kimsenin özel kalem müdürü olarak atanması, temsil ettiği bakan adına hakkında soruşturma yapan HSK’ye talep iletebilmesi, FETÖ mücadelesinin ne kadar ciddiyetsiz yürütüldüğünün, cumhurbaşkanın FETÖ ile mücadele konusunda söylemlerinin kamuda bir karşılığının kalmadığının delilidir” değerlendirmesi yapıyor. 

Kaynak:Cumhuriyet Gazetesi

0
emoji-1
Emoji
0
emoji-2
Emoji
0
emoji-3
Emoji
0
emoji-4
Emoji
0
emoji-5
Emoji
0
emoji-6
Emoji
0
emoji-7
Emoji
0
emoji-8
Emoji
Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, FETÖ’den incelenen Seçkin Yılmaz’ı özel kalem müdürü yaptı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Son Dakikam - Son Dakika Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!