AKP’li Ergüder Aksoy’un ayrımcı sözlerinin arka planında ne var?

featured
service service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Depremlerin vurduğu Hatay’ın Dörtyol ilçesinde AKP milletvekili tanıtım töreninde eski din dersi öğretmeni AKP’li Ergüder Aksoy, Müslüman olmayan yurttaşları hedef aldı. Müslüman olmayan yurttaşların yoğun olarak yaşadığı Hatay’daki depremi, “Ben bu depreme felaket demiyorum, rahmet diyorum. Bu deprem Allah’ın kırbacıdır. 85 milyona bir kırbaç Allah’tan!” diye tanımladı.

004351582 s4 tosun sb

(Tanju Tosun)

Aksoy konuşmasında Hatay’ın “İslamcılaştırılması” gerektiğini ifade etti. Aksoy’un skandal sözlerini Cumhuriyet’e değerlendiren siyaset bilimci Tanju Tosun şunları söyledi:

“AKP’nin bu siyasetçileri kendi içerisinde barındırması ve yapılan açıklamalar siyasetin ötesinde toplumun bir arada yaşaması açısından çok talihsiz. Bu söylem açıkça tahammülü bırakın bir arada yaşama karşı bir meydan okuma. Bu tür açıklamalarda, AKP’nin oy kaygısıyla sert ideolojik marjinal partilerle girdiği ittifaklar da etkili oluyor. ”

004320176 s4 suat sb

(Suat Özçelebi)

‘KAYGI VERİCİ’

Siyasal iletişim danışmanı Suat Özçelebi de şu değerlendirmede bulundu:

“AK Parti’nin çok uzun zamandır kullandığı ‘kutuplaştır, ötekileştir, tabanını konsolide et ve yönet’ politikasının partililerde içselleştirilmiş olduğunu ve bunun dışavurumunu görüyoruz. Hatay gibi çok kültürlü bir şehirde, bu zehirli sözlerin dile getirilmesi kaygı verici. Yüzlerce yıllık inanç mozaiğini yok etmek, kenti tümüyle İslamlaştırmak için depremin AK Partili adaylara verilen bir fırsat gibi sunulması, tüm Türkiye’de infial yaratacak bir açıklamadır. Kınaması gereken AK Parti susarak kendi kendini de açık etmiştir. Herkesi hedeflemeyi amaçlayan siyasal iletişim propaganda malzemelerini açığa düşüren ve söylemini yalanlayan, yine kutuplaşmayı besleyen bir deprem istismarıdır bu.”

Kaynak:Cumhuriyet Gazetesi

0
emoji-1
Emoji
0
emoji-2
Emoji
0
emoji-3
Emoji
0
emoji-4
Emoji
0
emoji-5
Emoji
0
emoji-6
Emoji
0
emoji-7
Emoji
0
emoji-8
Emoji
AKP’li Ergüder Aksoy’un ayrımcı sözlerinin arka planında ne var?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Son Dakikam - Son Dakika Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!