ALÇEP: Aliağa dünyanın çöplüğü değildir

featured
service service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Libya’da uzun yıllar kimyasal atık depolamak için kullanılan Sloug isimli tankerin söküm için aylardır Aliağa’da olduğu ortaya çıkmasının yankıları sürerken Aliağa Çevre Platformu (ALÇEP), “Aliağa’ya dünyanın hurdalığı muamelesi yapılmasını reddediyoruz” diyerek mücadele edeceklerini duyurdu.


Yayınlanma:
20.07.2023 – 16:29


ALÇEP: Aliağa dünyanın çöplüğü değildir

Abone Ol

google-news

Libya’dan 6 Şubat Kahramanmaraş depremleri sonrası 6 bin ton kimyasal atık ile İzmir’in Aliağa Limanı’na sökülmek için geldiği iddia edilen Sloug isimli tanker limanda fotoğraflandı.

162831770 whatsapp image 2023 07 20 at 16.03.03

Aliağa Çevre Platformu (ALÇEP) tarafından paylaşılan fotoğraflarda geminin daha sökülme işleminin başlamadığı görüldü. ALÇEP’den yapılan basın açıklamasında haberleri “kaygı” ile izledikleri belirtilirken, “Bizler, uydu kayıtlarında hala Libya’da olduğu ve sahte belgelerle içindeki kimyasal maddelerin temizlenmesi için önce Mısır’a sonra da sökülmek için Hindistan’a götürüldüğü; Mısırlı ekolojist ve çevreci dostlarımızın itirazları sonucunda orada sökülememesi üzerine 23 Şubat 2023 tarihinde Aliağa Gemi Söküm Tesislerine geldiği iddia edilen Sloug isimli zehir gemisinin ilçemizde yeni bir çevre felaketine sebep olmaması için var gücümüzle mücadele edeceğimizi buradan tüm dostlarımıza duyurmak isteriz” denildi. 

162831161 whatsapp image 2023 07 20 at 16.03.03 1

“ALİAĞA DÜNYANIN ÇÖPLÜĞÜ DEĞİLDİR”

Deprem sonrası yaşanan dönemde “oldubitti” ile Avrupa Birliği Söküm Sertifikası’nın iş kazaları nedeni ile iptal edilen bir firma tarafından ilçeye sokulan geminin sökülmemesi için gereken mücadeleyi sonuna kadar vereceklerini belirtilen açıklamada, “Hiçbir mevzuata uymadığı halde iki firmanın ticari kavgaları olmasa duyamayacağımız Sloug isimli geminin ve benzerlerinin ilçemizde sökülmesini istemiyoruz ve Aliağa’ya dünyanın hurdalığı muamelesi yapılmasını reddediyoruz. Aliağa dünyanın çöplüğü değildir. Başka bir Türkiye, başka bir Aliağa yok!” ifadeleri kullanıldı.

İlgili Haberler

Zehir gemisi Aliağa’da: Libya’da uzun yıllar kimyasal atık depolamak için kullanılan tanker İzmir’e getirilmiş

Kimya mühendislerinden atık gemi uyarsı: 6 bin ton kimyasal!

Kaynak:Cumhuriyet

0
emoji-1
Emoji
0
emoji-2
Emoji
0
emoji-3
Emoji
0
emoji-4
Emoji
0
emoji-5
Emoji
0
emoji-6
Emoji
0
emoji-7
Emoji
0
emoji-8
Emoji
ALÇEP: Aliağa dünyanın çöplüğü değildir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Son Dakikam - Son Dakika Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!