Antarktika’da yenilenebilir enerjiye geçilecek

featured
service service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Son dönemlerde yenilenebilir enerji kaynağı olan rüzgar türbinlerine yatırımlar artmaya başladı.

Wood Mackenzie isimli yenilenebilir enerji kaynakları analiz şirketi son yayınladığı raporda rüzgar enerjisinden elde edilen enerjinin 2023’ün sonuna kadar 1 TW’yi aşacağını açıkladı.

Şimdi ise bir rüzgar türbini atılımı ABD ve Yeni Zelanda’dan geldi. Dünyanın en büyük rüzgar türbini üreticisi EWT, Yeni Zelanda ve ABD ile yeni bir anlaşma imzaladı.

Anlaşma kapsamında Antarktika’da bulunan Ross Adası’nın enerji üretimi artırılacak.

174013270 ruzgar turbini

EWT tarafından üç adet DW54X-1MW isimli türbin tedarik edilecek. Bu türbinlerin her biri 54 metre rotor çapına ve 40 metre göbek yüksekliğine sahip.

“ENERJİYİ TEK BAŞINA ÜRETECEK”

2028 yılında tamamlanması beklenen proje hakkında Sarah Williamson, “Yeni türbinlerin bir tanesi eskiden bulunan üç türbinin ürettiği enerjiyi tek başına üretecek. Aynı zamanda daha büyük bir depolama sistemi sayesinde Scott Base’in yıllık elektrik talebinin yüzde 90’ından fazlasını karşılayabilecek” dedi.

173557831 pexels quang nguyen vinh 2735865

SCOTT BASE NEDİR?

Antarktika kıtası Dünya’da bulunan bağımsız bir bölgedir. Bu bölge hiçbir ülkeye ait değildir. Buraya her ülkeden temsilci gelebilir. Ancak kıtada sadece bilimsel çalışmalar yapılabilir. Scott Base’de Yeni Zelanda’nın Antarktika’da bilimsel faaliyetlerini sürdürdüğü üsttür.  

0
emoji-1
Emoji
0
emoji-2
Emoji
0
emoji-3
Emoji
0
emoji-4
Emoji
0
emoji-5
Emoji
0
emoji-6
Emoji
0
emoji-7
Emoji
0
emoji-8
Emoji
Antarktika’da yenilenebilir enerjiye geçilecek

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Son Dakikam - Son Dakika Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!