Antik Çağ’daki koku yapımı yapay zeka ile ortaya çıkıyor

featured
service service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Etkinlikte eski Mısır, Mezopotamya, Roma ve Osmanlı’daki koku yapımı, üretimi ve kokuya dair hammaddeler yapay zeka ile canlandırılarak sergilenecek. 

Söyleşiler ve atölye çalışmalarının da yer aldığı 25 Haziran ve 16 Temmuz tarihleri arasında düzenlenen etkinlikte parfüm tasarımcısı ve Koku Kültürü ve Turizmi Derneği Başkan Yardımcısı Bihter Türkan Ergül, Antik Çağ medeniyetlerinin ilk koku formülleri ile Osmanlı dönemindeki koku karışımlarını baz olarak tasarladığı 4 koku formülünü sunacak.  

Etkinlik kapsamında 6 Temmuz saat 19.00’da ‘Kokunun Tarihte Kültürel ve Psikolojik Etkileri’ konulu söyleşi düzenlenecek. 12 Temmuz saat 19.00-21.00 arasında ise ‘Teniniz Hangi Kokuyla Eşleşir?’ isimli atölye çalışması yapılacak. Atölye çalışmasında katılımcılar kokunun tenle uyumunu, tene uygulanan kokuyu hangi faktörlerin etkilediğini gibi birçok sırrı keşfedecek. 

ZİYARETÇİLER BİRÇOK KOKUYU DENEYİMLEYEBİLECEK 

083800890 yapay zeka koku 3

Etkinlikte ziyaretçiler, Antik Çağ medeniyetlerinden parfüm formüllerini deneyimleyebilecek. Eski Mısır parfüm tanrıçası olarak bilinen Nefertem için koku karışımından tasarlanan parfüm, eski Roma’nın parfümü Rhodium, 17’nci yüzyılda Osmanlı Sarayı’nda görev yapan çamaşırcı başı Yusuf Ağa’ın formülü, eski Mısır’ın en koku formülü Kypi, dünyanın ilk kadın kimyageri ve parfümörü olarak bilinen Tapputi’nin koku formülü ziyaretçiler tarafından deneyimlenebilecek. 

083801405 yapay zeka koku 2

DÜNYA GÜZEL KOKU GÜNÜ UNESCO NEZDİNDE TESCİLLENİYOR

UNESCO, Türkiye Millî Komisyonu Somut Olmayan Kültürel Miras İhtisas Komitesi, Koku Kültürü ve Turizmi Derneği tarafından yapılan başvuruyu ve 25 Haziran Dünya Güzel Koku Günü’nün tüm dünya tarafından kutlanan bir gün olması için yapılan hazırlıkları inceleyerek, bugünün tescillenmesine yönelik takip sürecinin sorumluluğunu Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devretti. Böylece Dünya Güzel Koku Günü’nün tüm dünyada kutlanan bir gün olması yolunda önemli bir adım atılmış oldu. 

0
emoji-1
Emoji
0
emoji-2
Emoji
0
emoji-3
Emoji
0
emoji-4
Emoji
0
emoji-5
Emoji
0
emoji-6
Emoji
0
emoji-7
Emoji
0
emoji-8
Emoji
Antik Çağ’daki koku yapımı yapay zeka ile ortaya çıkıyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Son Dakikam - Son Dakika Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!