Apple yeni düzenleme yüzünden FaceTime ve iMessage’ı kaldırabilir

featured
service service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

kapak 104752

Apple’ın yıllar önce sunduğu ve iPhone kullanıcıları arasında da oldukça popüler olan FaceTime ve iMessage için yeni bir konu gündeme geldi. Birleşik Krallık’ta yıllar önce yürürlüğe giren bir yasalanın tekrar düzenlenmesi ve uçtan uca şifrelenmiş mesajların taramasının yapabilecek olması Apple’ı harekete geçirdi.

Eğer tasarı kabul görürse Apple da iki hizmetini ülkede kaldırmayı düşünebileceğini söyledi.

2016 yılında yürürlüğe giren Soruşturma Yetkileri (IPA) yasasındaki yeni bir güncellemeyle ülkenin İçişleri Bakanlığı şifrelenmiş içeriğe erişim yetkisi kazanıyor.

Değerlendirilme aşamasında olan yasa tasarısı uçtan uca şifrelenmiş mesajların okunmasını gündeme getirdiği için tartışma fitilini ateşledi. İngiliz basını tarafından eleştirilen karar sonrası Apple da yasanın geçmesi halinde ülkede bu hizmetleri kapatacağını söylüyor.

Öte yandan bu yasaya karşı çıkan tek şirket Apple değil. WhatsApp’ın sahibi Meta ve Signal de bu tasarıya karşı duruyor. Signal’den yapılan açıklamaya göreyse Apple gibi bu tasarı kabul görürse ülkeden çekilebileceğini aktarıyor.

0
emoji-1
Emoji
0
emoji-2
Emoji
0
emoji-3
Emoji
0
emoji-4
Emoji
0
emoji-5
Emoji
0
emoji-6
Emoji
0
emoji-7
Emoji
0
emoji-8
Emoji
Apple yeni düzenleme yüzünden FaceTime ve iMessage’ı kaldırabilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Son Dakikam - Son Dakika Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!