Asgari ücrette ikinci toplantı sona erdi

featured
service service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın başkanlığında 7 Aralık’ta ilk toplantısını yapan Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun ikinci toplantısı sona erdi. TÜRK-İş Genel Sekreteri Pevrul Kavlak, “Üçüncü toplantı için tarih belirlemedik. Herhangi bir rakam konuşulmadı. TÜİK’ten istediğimiz rakamların bir kısmı geldi, bir kısmı gelmedi” dedi.

TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç ise “İşveren desteği için talebimizi yineledik” ifadelerini kullandı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, toplantı öncesinde asgari ücrete ilişkin açıklamalarda bulunmuştu. Bilgin, “Asgari ücret, fevkalade önemli bir kurumdur. Sık sık yapılan eleştirileri izliyorum. ‘Asgari ücret, temel ücret haline geldi’ falan gibi ezberlenmiş bir söylem var. Bu doğru değil. Asgari ücretlilerin toplam ücretliler içindeki oranı yüzde 38 civarında” demişti.

150754504 a1fdfb77 7a44 44ea 9f87 117e85a59c8c47626159

Bilgin açıklamasının devamında şunları kaydetmişti:

“Şunu görmemiz lazım, asgari ücret aynı zamanda diğer ücretli çalışanların, ücretlerinin de yukarı tırmanmasını sağlar. Geçtiğimiz yıl yüzde 50 ve arkasından yüzde 30’un üzerinde yaptığımız artışlar, ücretler arasındaki farklılaşmanın yukarıya doğru gittiğini ortaya koymaktadır. İnanıyorum ki, bugünkü toplantıda veya bu ay gerçekleştireceğimiz toplantıda işçi ve işveren taraflarıyla birlikte asgari ücreti, diğer ücretleri de rahatlatacak düzeyde bir uzlaşmayla belirleyeceğiz.”

Kaynak Cumhuriyet

0
emoji-1
Emoji
0
emoji-2
Emoji
0
emoji-3
Emoji
0
emoji-4
Emoji
0
emoji-5
Emoji
0
emoji-6
Emoji
0
emoji-7
Emoji
0
emoji-8
Emoji
Asgari ücrette ikinci toplantı sona erdi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Son Dakikam - Son Dakika Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!