Avustralyalı kadının beyninde canlı solucan bulundu: Dünyada bir ilk

featured
service service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Avustralya’nın başkenti Canberra’da, bir kadının beyninden 8 cm uzunluğunda canlı solucan çıkarıldı.

64 yaşındaki kadın, 2021 yılında üç hafta süren karın ağrısı ve ishalin ardından sürekli kuru öksürük, ateş ve gece terlemeleri şikayetleriyle hastaneye yatırıldı. 

Şikayetlerine unutkanlık ve depresyonda eklenen kadına, MR taraması yapıldı. Canberra hastanesi enfeksiyon hastalıkları doktoru Dr. Sanjaya Senanayake, normalde piton yılanlarında bulunan ve Latince adı “Ophidascaris robertsi” olan bir parazit olduğunu gördü.

The Guardian gazetesinde yer alan habere göre, “Son 30 yılda dünyada yaklaşık 30 yeni enfeksiyon görüldü” ifadesinde bulunan Dr. Senanayake, “Ama beyin cerrahı tabii ki hareket eden bir solucan bulacağını düşünerek ameliyata girmedi” ifadesinde bulundu. 

181826895 solucan1

Dr. Senanayake’nın meslektaşı Dr. Hari Priya Bandi, kadının beyninden solucanı çıkardığı operasyonu başarıyla gerçekleştirdi.

Dr. Senanayake ayrıca, vakanın, dünyada “Ophidascaris robertsi” parazitinin insanlarda görüldüğü ilk vaka olduğunu vurguladı.

Kaynak Cumhuriyet

0
emoji-1
Emoji
0
emoji-2
Emoji
0
emoji-3
Emoji
0
emoji-4
Emoji
0
emoji-5
Emoji
0
emoji-6
Emoji
0
emoji-7
Emoji
0
emoji-8
Emoji
Avustralyalı kadının beyninde canlı solucan bulundu: Dünyada bir ilk

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Son Dakikam - Son Dakika Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!