AYM’den ÖMY için iptal kararı: Hayal kırıklığı

featured
service service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Anayasa Mahkemesi, Öğretmenlik Meslek Yasası’nın bazı maddelerini iptal etti. Eğitimci Özgür Bozdoğan, 1 milyon eğitimcinin talebinin karşılanmadığını belirterek karar için “hayal kırıklığı” dedi.


Yayınlanma:
14.07.2023 – 03:00


AYM'den ÖMY için iptal kararı: Hayal kırıklığı

Abone Ol

google-news

Anayasa Mahkemesi (AYM), eğitimcilerin tepki gösterdiği Öğretmenlik Meslek Yasası’nın (ÖMY) bazı maddelerini iptal etti.

Yasada, aday öğretmenlerin süreç sonunda Adaylık Değerlendirme Komisyonu tarafından başarılı bulunması sonucu öğretmenliğe atanacağı düzenleniyordu. AYM, “Aday Değerlendirme Komisyonu tarafından değerlendirme yapılacağı” hükmünü iptal etti. Kariyer basamaklarına ilişkin bazı hükümler de iptaller arasında yer aldı. Uzman öğretmenlik ile başöğretmenlik için “mesleki gelişim alanlarında öngörülen şartları tamamlamak” koşulu da iptal edildi. Öğretmenlik mesleği kariyer basamaklarında ilerlemeye ilişkin usul ve esasların yönetmelikle düzenlenmesini öngören hüküm de iptal oldu.

Eğitimci Özgür Bozdoğan, 1 milyonun üzerinde öğretmenin beklediği kararın bu olmadığını vurguladı. Bozdoğan, öğretmenlik mesleğinin bir ihtisas mesleği olduğunu belirterek “Öğretmenliğin koruma altına alınacağı bekleniyordu. Karar hayal kırıklığı yarattı” dedi.

Kaynak:Cumhuriyet

0
emoji-1
Emoji
0
emoji-2
Emoji
0
emoji-3
Emoji
0
emoji-4
Emoji
0
emoji-5
Emoji
0
emoji-6
Emoji
0
emoji-7
Emoji
0
emoji-8
Emoji
AYM’den ÖMY için iptal kararı: Hayal kırıklığı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Son Dakikam - Son Dakika Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!