Budist ruhani lider Dalay Lama, skandalın ortaya çıkmasının ardından özür diledi

featured
service service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

kapak 135653

Tibet’in ruhani lideri Dalay Lama Tenzin Gyatso, Hindistan‘ın kuzeyindeki bir etkinlikte bir çocuğu dudaklarından öptüğünü ve ardından “dilimi emmesini” istediğini gösteren bir videonun ortaya çıkmasının ardından özür diledi.

Dalay Lama’nın ofisinden yapılan açıklamada, “sözlerinin yol açmış olabileceği incinme için çocuktan, ailesinden ve dünyanın dört bir yanındaki pek çok dostundan özür dilediği” belirtilerek, olaydan “üzüntü” duyulduğu ifade edildi.

Açıklamada, “Kutsal Dalai Lama sık sık karşılaştığı insanlarla masum ve şakacı bir şekilde, hatta toplum içinde ve kameralar önünde bile alay eder” denildi.

 

Dalay Lama’nın özür mesajı, Şubat ayında dağlık Dharamshala kentinde düzenlenen bir etkinlik sırasında yaşanan bu olayın videosunun sosyal medyada viral olmasının ve birçok kullanıcının Dalay Lama’nın davranışlarını eleştirmesinin ardından geldi.

ÇOCUK HAKLARINDAN KINAMA

Olayla ilgili olarak Delhi merkezli önde gelen çocuk hakları grubu “Haq: Çocuk Hakları Merkezi”, CNN’e yaptığı açıklamada “her türlü çocuk istismarını” kınadığını belirtti.

Haq, “Bazı haberlerde Tibet kültürünün dilini gösterdiğinden bahsediliyor, ancak bu video kesinlikle herhangi bir kültürel ifadeyle ilgili değil ve öyle olsa bile bu tür kültürel ifadeler kabul edilemez” açıklamasında bulundu.

DALAY LAMA

Dalay Lama Tenzin Gyatso, dünyanın yaşayan en tanınmış Budist figürüdür.

Tibet Budizminin “Sarı Şapka” ekolünün başlıca ruhani lideri olarak tanınan Dalay Lama’ya, bölgedeki milyonlarca kişi hürmet ediyor.

Dalay Lama’nın, Hindistan’ın kuzeyindeki Dharamshala kentinde sürgünde bir yönetim kurduğu ve kendisini takip eden binlerce Tibetliye liderlik ettiği biliniyor.

Dalay Lama, 2019 yılında BBC’ye verdiği bir röportajda, kendisinden sonra bir kadın Dalay Lama’nın gelmesi durumunda “daha çekici olması gerektiğini” söyledikten sonra tepki çekmesinin ardından yine özür dilemişti.


Kaynak Cumhuriyet

0
emoji-1
Emoji
0
emoji-2
Emoji
0
emoji-3
Emoji
0
emoji-4
Emoji
0
emoji-5
Emoji
0
emoji-6
Emoji
0
emoji-7
Emoji
0
emoji-8
Emoji
Budist ruhani lider Dalay Lama, skandalın ortaya çıkmasının ardından özür diledi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Son Dakikam - Son Dakika Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!