Çikolata Fiyatları Katlanmaya Devam Ediyor

cikolata
service service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kakao fiyatları, son üç ayda endişe verici seviyelere ulaşarak iki katına çıktı ve ton başına 9 bin doları geçerek son 46 yılda görülen en yüksek düzeye ulaştı. Mart 2023’ten itibaren kakao fiyatlarında %225’lik bir artış yaşandı. Geçtiğimiz yıl %61’den fazla değer kazanan kakao, uranyumdan sonra en hızlı yükselen ikinci emtia oldu ve bu yıl ton başına 9 bin dolarlık fiyatıyla bakırı geride bıraktı.

cikolata

HAMMADDE FİYATLARI YÜKSELİYOR

Batı Afrika’da yaşanan iklim sorunları, çikolata üreticilerinin kakao tedarikini zorlaştırırken, New York Ticaret Borsası’nda işlem gören Mayıs vadeli kakao, ton başına 9.600 doları aşarak rekor bir fiyata ulaştı. Uzmanlar, 2023-2024 sezonunda kakao arzında yaklaşık %8’lik bir düşüş bekliyorlar.

Bu düşüşe neden olan faktörler arasında, dünyanın en büyük kakao üreticileri olan Fildişi Sahili ve Gana’da yaşanan sorunlar bulunuyor. Kuraklık ve CSSVD virüsü gibi faktörler, kakao çekirdeklerinin gelişimini olumsuz etkileyerek Nisan ayında başlayacak hasat miktarının geçen yıla göre azalmasına yol açıyor.

Bu gelişmelerin ardından, Fildişi Sahili ve Gana’dan gelen haberlerle birlikte, küresel çikolata fiyatlarının da önemli ölçüde artması öngörülüyor. Bu durum, tüketici fiyatlarına da yansıyarak genel bir fiyat artışına neden olacak gibi görünüyor.

0
emoji-1
Emoji
0
emoji-2
Emoji
0
emoji-3
Emoji
0
emoji-4
Emoji
0
emoji-5
Emoji
0
emoji-6
Emoji
0
emoji-7
Emoji
0
emoji-8
Emoji
Çikolata Fiyatları Katlanmaya Devam Ediyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Son Dakikam - Son Dakika Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!