Çin yapımı bir robot ilk kez diz ameliyatı yaptı

featured
service service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

kapak 163120

Sichuan Üniversitesi Batı Çin Hastanesi’nde ortopedi cerrahlarının kontrolü altında robot tarafından yapılan ameliyatta, 73 yaşındaki bir hastanın diz eklemi başarıyla değiştirildi.

ROBOTLARIN AMELİYATLARDA PEK ÇOK AÇIDAN AVANTAJI VAR

Hastanede ortopedi profesörü olan Zhou Zongke, 10 yıldan uzun süredir diz ağısı çeken hastaya diz eklemi kireçlenmesi teşhisi konduğunu söyledi. Zhou, hastanın tomografi tarama verilerini modelleme için bilgisayara yüklediklerini ve robot yardımlı operasyon öncesinde bilgisayarda, uygulanacak cerrahi prosedürlerin provasını yaptıklarını söyledi.

Zhou, “Robot yardımlı ameliyatın avantajı, robotun tam miktar, açı ve kesme kalınlığı ayarında yüksek doğruluğa sahip, zeki ve hassas olmasıdır” dedi. Diz ağrısı yaşlılarda ve özellikle kireçlenme yaşayan hastalarda yaygın görülen bir şikayet. Robot, her hastanın kendine özgü durumuna da bağlı olarak insanlara yapılan ameliyatlarda cerrahlara yardımcı olabilecek. 

Kaynak Cumhuriyet

0
emoji-1
Emoji
0
emoji-2
Emoji
0
emoji-3
Emoji
0
emoji-4
Emoji
0
emoji-5
Emoji
0
emoji-6
Emoji
0
emoji-7
Emoji
0
emoji-8
Emoji
Çin yapımı bir robot ilk kez diz ameliyatı yaptı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Son Dakikam - Son Dakika Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!