Cumhuriyet alkol yasağının ayrıntılarına ulaştı: ‘Olay çıkartanlar ekseriyetle alkollü’

featured
service service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul Valiliği halka açık yerlerde alkol tüketimini yasakladı. Karar kamuoyunda ilk olarak bir televizyon kanalında verilen haberle duyuruldu. Ardından ise internet siteleri söz konusu haberi yayımladı. Ancak valiliğin internet sitesinde söz konusu yasağa ilişkin herhangi bir açıklama yayımlanmadı. Haberle ilgili ulaştığımız valilik yetkilileri ise açıklama yapacaklarını söylemekle yetindi. 

Cumhuriyet, Valilik tarafından ilgili kurumlara gönderilen o yasak metnine ulaştı. Metinde yer alan ifadeler ise oldukça çarpıcı. Valilik tarafından gönderilen yazıda kentte asayiş sorunlarının genellikle alkolden kaynaklandığı iddia edildi.

Söz konusu yazıda şunlara yer verildi:

“İlgili makamlarda yapılan şikayetlerde ilimiz sınırları içerisinde güvenlik ve asayiş bakımından kamu düzenini bozan ve halkın huzurunu kaçıran olaylara karışan şahısların ekseriyetle alkollü oldukları umuma açık park, plaj, sahil, vb. Alanlarda alkol alan şahısların rahatsızlık vererek halkımızda korku ve panik yaşanmasına sebek oldukları tespit edilmiştir.”

122121741 120823230 1

122121319 120823792 2

İSTANBUL VALİLİĞİ’NDEN AÇIKLAMA

Kararın gündem haline gelmesi ve tepki çekmesi üzerine İstanbul Valiliği tarafından bir açıklama yapıldı. “Valiliğimizce alınan alkol kullanım ve satışına ilişkin yeni bir uygulama kararı bulunmamaktadır” denilen açıklamada, şöyle denildi: 

“Bununla birlikte; 17.08.2023 tarihinde yayımladığımız genelgeyle, 4250 sayılı kanunla belirlenen alkol satış ve kullanım alanlarına ilişkin uygulama yükümlülüklerinin yerine getirilmesinin gerekliliğini ilgili kurumlara (Kaymakamlık ve Belediyeler) hatırlatmış bulunmaktayız.   

İstanbul Valiliği olarak bu hatırlatma genelgesini yayımlamamızda, İlçe ziyaretlerimizde muhtarlarımızdan, sosyal medya ve bireysel olarak vatandaşlarımızdan gelen, alkol tüketimine bağlı olarak gelişen asayişi bozucu olaylara ilişkin şikayetler etkili olmuştur. 

Hatırlatma genelgemizde özetle kanunla belirlenmiş;

– 18 yaş altı çocuklara alkol satışının yapılmaması, 

– Ruhsatlı Alkol satışı yapılan Lokanta ve Restoranlar dışında 22.00 – 06.00 saatleri arasında Perakende alkol satışının yapılamayacağı,

– Sarhoşluk sebebiyle halkın huzurunu bozacak şekilde hareket edilmemesi,

– Alkol satışı ve tüketilmesi; ruhsatı bulunan işletmeler dışında yapılmaması. (Park, piknik ve mesire alanları, sahil bandı, plaj vb. alanlarda)

– Bahsi geçen yerlerde emniyet, jandarma ve zabıta birimlerinin etkin denetimleriyle asayişi, halkımızın huzur ve güvenliğini bozacak olaylara meydan vermemesi

Hususlarında ilgili birimler talimatlandırılmıştır.”

 

 

Kaynak:Cumhuriyet Gazetesi

0
emoji-1
Emoji
0
emoji-2
Emoji
0
emoji-3
Emoji
0
emoji-4
Emoji
0
emoji-5
Emoji
0
emoji-6
Emoji
0
emoji-7
Emoji
0
emoji-8
Emoji
Cumhuriyet alkol yasağının ayrıntılarına ulaştı: ‘Olay çıkartanlar ekseriyetle alkollü’

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Son Dakikam - Son Dakika Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!