Cumhuriyet yazarı Zülal Kalkandelen’den Meral Akşener açıklaması: İYİ Parti’nin intiharı

featured
service service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

kapak 182000

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı adaylığına ‘ret oyu‘ verdiklerini açıklayarak altılı masayı sarsmasına yönelik tepkiler ve değerlendirmeler sürüyor.

“İTTİFAKA GÜVENENLERE İHANET”

Cumhuriyet yazarı Zülal Kalkandelen, şu ifadeleri kullandı:

“Ben Pazar günü gazetede bu konuda çıkacak yazımın başlığını ‘İntihar ve ihanet’ olarak belirledim. Gelinen bu aşamada İYİ Parti’nin altılı masayı bu gerekçeyle dağıtması, İYİ Parti’nin intiharıdır ve aynı zamanda ülkede bu ittifaka güvenenlere ihanettir. Siyasi etiğe de aykırıdır.”

“CHP’Yİ BÖLME GİRİŞİMİ” 

Kalkandelen, Akşener’in Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) Başkanı Mansur Yavaş ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’na adaylık çağrısına ilişkin şunları söyledi:

“Bu doğrudan CHP’yi bölme girişimidir. Her iki belediye başkanının kendi partilerinin genel başkanına karşı çıkıp, parti disiplinini ayaklar altına alarak aday olmasını teşvik ediyor, baskı kuruyor. Ben ikisinin de partiyi karşılarına alıp bunu yapacaklarını düşünmüyorum. Çünkü buna çok sert tepki gelir.”

“BEŞLİ MASA DIŞ DESTEK SAĞLAMA YOLUNA GİDECEK”

Zülal Kalkandelen, bu sürecin altılı masaya etkisini şöyle değerlendirdi:

“Dün akşamdan beri yaşanan gelişmelere bakarsak; CHP, İYİ Parti’nin ayrılmasıyla oluşacak boşluğun soldan gelecek destekle telafi edilmesine çalışabilir. Ancak solun o masada oturan dinci sağa karşı çok haklı eleştirisi var. Artık Beşli Masa haline gelen ittifak, dış destek sağlama yoluna gidecek. Ama bunu ne ölçüde başarabileceğini göreceğiz.”

“CUMHUR İTTİFAKI, İYİ PARTİ’Yİ YANLARINA ÇEKMEYE ÇALIŞACAK”

Cumhuriyet yazarı Zülal Kalkandelen, altılı masada yaşanan bu sürecin Cumhur İttifakı’ndaki etkisine dair ise şöyle konuştu:

“Cumhur İttifakı, şu anda durumdan çok hoşnuttur. İYİ Parti’nin bu hamlesi kesinlikle onlara yarar. İYİ Parti’yi kendi yanlarına çekmeyi daha önce de denediler, yine deneyeceklerdir. MHP’nin İYİ Parti’yi karıştırmak için oradan milletvekili transferi yapmayı deneyeceğini de düşünüyorum. Çünkü İYİ Parti, şu anda kendi geleceğini de tehlikeye atmış durumda. Artık Millet İttifakı’ndaki kadar güçlü olmayacaktır.”

İYİ PARTİ ÜÇÜNCÜ BİR İTTİFAKIN PARÇASI OLUR MU?

Uzlaşma ihtimali olup olmadığını değerlendiren Kalkandelen, İYİ Parti’nin başını çekeceği olası bir üçüncü bir ittifaka yönelik şunları kaydetti:

“Uzlaşma olması için belli ki İYİ Parti açısından ya İmamoğlu ya da Yavaş’ın aday olması gerekiyor. CHP bunu kabul ederse, partisi dağılır. Birileri tamamen başka bir dördüncü aday formülünü gündeme getirilebilir. Adalet Partisi, Doğru Parti, Memleket Partisi ve Zafer Partisi’nin ittifakına İYİ Parti katılabilir. Kanımca bunun muhalefetin oyunu bölmekten başka bir sonucu olmaz.”

“KILIÇDAROĞLU’NUN YENİ BİR TAKTİK GELİŞTİRMESİ OLASI”

Zülal Kalkandelen, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Taşlar yerine oturacak” açıklamasını şöyle değerlendirdi:

“Bence seçmenlerine sakinlik önermek için bunu söylüyor ve ‘Bu krizi de aşarız’ demek istiyor. Ama belli ki sular durulana, yani taşlar yerine oturuncaya kadar yaşanacak epeyce gelişme var. Kılıçdaroğlu’nun ve Millet İttifakı’nın beklenmedik yeni bir taktik geliştirmesi de olası.”

Kaynak:Cumhuriyet Gazetesi

0
emoji-1
Emoji
0
emoji-2
Emoji
0
emoji-3
Emoji
0
emoji-4
Emoji
0
emoji-5
Emoji
0
emoji-6
Emoji
0
emoji-7
Emoji
0
emoji-8
Emoji
Cumhuriyet yazarı Zülal Kalkandelen’den Meral Akşener açıklaması: İYİ Parti’nin intiharı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Son Dakikam - Son Dakika Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!