Cumhur’un yeni destekçisi HÜDA PAR’ı yakından tanıyalım… Atatürk düşmanı, Şeyh Sait sevdalısı!

featured
service service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

kapak 185841

HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, seçimlerde AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleyeceklerini açıkladı.

HÜDA PAR’la ilgili öne çıkan dikkat çekici noktalar şöyle: 

ATATÜRK DÜŞMANLIĞI

Partinin 10 yılı dolayısıyla hazırlanan videoda, Cumhuriyet’in kurucusu Atatürk ve beraberindeki heyetin TBMM açılışındaki görüntüleri verilerek ‘namlusu düşmana çevriliyken gönlünü düşmana kaptırmış kadolar’ ifadeleri kullanıldı. Video hala partinin resmi YouTube kanalında yayında. 

“ÖZERKLİK UYGULANABİLİR”

HÜDA PAR’ın ulus devlet anlayışına eleştirel tavrı bilinirken parti programında yerel yönetimlerle ilgili kısımda ‘Mevcut merkezi ve yerel devlet organizasyon yapısının ıslahı ile beraber, mevcut yapının tabu olarak kabulünden vazgeçilerek olumlu ve olumsuz tüm yönleri ile eyalet sistemi, özerklik, federasyon gibi yönetim modelleri üzerinde serbestçe tartışılabilmelidir. Toplumun huzur, refah ve güveni için gerekli olduğunun toplumun çoğunluğu tarafından kabulü halinde bu modeller uygulanabilmelidir. 

“ŞEYH SAİT’TEN ÖZÜR DİLENMELİ”

HÜDA PAR programında Cumhuriyet karşıtı dinci isyan nedeniyle İstiklal Mahkemeleri tarafından idam edilen Şeyh Sait’le ilgili ifadeler de yer alıyor. Söz konusu ifadeler şöyle: Başta Şeyh Sait olmak üzere Kürtlerin büyük bir saygı ile andıkları Kürt âlimlerine zulmedildiği resmen kabul edilmeli, yakınlarından ve bütün halktan özür dilenmelidir. 

“HİZBULLAH TERÖR ÖRGÜTÜ DEĞİL”

HÜDA PAR’ın Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu geçen yıllarda katıldığı bir programda “Hizbullah size göre bir terör örgütü mü” sorusuna, “Türkiye Cumhuriyeti’ne göre Hizbullah terör örgütü olabilir ama bana göre bir terör örgütü değil” diye yanıt verdi.

HİZBULLAH, TÜRKİYE’Yİ DEHŞETE DÜŞÜRMÜŞTÜ

HÜDA PAR’ın terör örgütü olarak görmediği Hizbullah özellikle 90’lı yıllardaki karanlık cinayetlerde adı geçen bir örgüt. 

HÜDA PAR Hizbullah’ın yasal partisi olarak yorumlanırken Hizbullah’ın saldırılarında yaşamını yitiren birçok önemli isim yer alıyor. 2001 yılında Diyarbakır Emniyet Müdürü olarak görev yaptığı sırada yanında yer alan polisler Mehmet Kamalı, Sabri Kün, Mehmet Sepetçi, Atilla Durmuş ve Selahattin Baysoy ile birlikte pusuya düşürülerek şehit edilen Gaffar Okan bu isimlerden sadece bir tanesi.

Hizbullah ‘domuz bağı’ olarak bilinen yöntemlerle birçok cinayet gerçekleştirirken bu cinayetlerin birçoğu ise hala aydınlatılamadı. Örgütün derin devletle olan ilişkisi defalarca yazıldı.

Türkiye Cumhuriyeti eski İçişleri Bakanlarından Sadettin Tantan, Hizbullah vahşeti için “Ne filmlerde ne kitaplarda böyle bir vahşeti görmedik duymadım” ifadelerini kullanmıştı. 

HÜDA PAR’ın resmi sitesinde yayımladığı parti programında Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın değiştirilemez ilk dört maddesinin değiştirilebileceği yazıyor. Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu’nun açıktan dinci terör örgütü Hizbullah’ı desteklediği HÜDA PAR’ın parti programında Anayasa’ya ilişkin şu ifadeler kullanılıyor

  • Anayasanın değiştirilemez nitelikte hiçbir maddesi olmamalıdır.
  • Yeni anayasa herhangi bir ideoloji dayatmamalı, bu çerçevede hem seçilecek milletvekillerinin hem de devletin değişik kademelerinde görev alacakların yemin metni değiştirilmelidir.
  • Hiç kimse bir ideolojiye bağlılık üzerine yemin etmemeli ama herkes bu toplumun faydasına çalışacağına dair yemin etmelidir.

ANAYASANIN DEĞİŞTİRİLEMEZ DÖRT MADDESİ NEDİR?

I. Devletin şekli

MADDE 1- Türkiye Devleti bir Cumhuriyettir.

II. Cumhuriyetin nitelikleri

MADDE 2- Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk Devletidir.

III. Devletin bütünlüğü, resmî dili, bayrağı, millî marşı ve başkenti

MADDE 3- Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir.

Bayrağı, şekli kanununda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır.

Millî marşı “İstiklal Marşı”dır.

Başkenti Ankara’dır.

IV. Değiştirilemeyecek hükümler

MADDE 4- Anayasanın 1 inci maddesindeki Devletin şeklinin Cumhuriyet olduğu hakkındaki hüküm ile, 2 nci maddesindeki Cumhuriyetin nitelikleri ve 3 üncü maddesi hükümleri değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez.

 

Kaynak:Cumhuriyet Gazetesi

0
emoji-1
Emoji
0
emoji-2
Emoji
0
emoji-3
Emoji
0
emoji-4
Emoji
0
emoji-5
Emoji
0
emoji-6
Emoji
0
emoji-7
Emoji
0
emoji-8
Emoji
Cumhur’un yeni destekçisi HÜDA PAR’ı yakından tanıyalım… Atatürk düşmanı, Şeyh Sait sevdalısı!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Son Dakikam - Son Dakika Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!