Erdoğan, çıkardıkları tüm imar aflarını unuttu: Seçim itirafları

featured
service service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhurbaşkanı Erdoğan, önceki gün katıldığı TV yayınında, imar barışına değinerek, “Bu konuyla ilgili anayasanın aklımda kaldığı kadarıyla 50. maddesi olsa gerek bunların içerisinde katalog suçlar var. O da yerini alacak. Biz onunla daha da köşeye sıkıştıracağız. Bu için affı maffı olmaz” dedi. 6 Şubat depremlerinden etkilenen 10 farklı ilde toplamda  294 bin 166 kaçak yapı affedildi. AKP iktidarları boyunca, sonucusu 2018’de olmak 8 kez imar affı getirilirken “müjde” olarak duyurulan son imar barışı için televizyonlarda kamu spotu da yayımlandı.

233006093 2023 04 12 tv 01

Erdoğan’ın açıklamasını değerlendiren anayasa hukukçusu Prof. Dr. Boyunsuz, Erdoğan’ın yanlış maddeyi işaret ettiğini söyledi. “Eski politikacılar, yasa maddesi söylerken ne olduğunu bilirdi. Anayasanın 50. maddesi çalışma şartları ve dinlenme hakkıyla ilgili. Ne konuştuğunu bilmiyor” diyen Boyunsuz, tutuklamayı gerektiren suçlar olarak nitelendirilen katalog suçların anayasada yer almadığını belirtti. 

232651171 yeni proje 2023 04 13t232648.230

(Şule Özsoy Boyunsuz)

‘TAMAMEN ŞOV’

“Af çıkaran kendileri” diyen Boyunsuz, “Binaların gerekirse yıkılması, en baştan imar mevzuatına uygun yapılmasını sağlamak devletin görevidir. Ceza en son kısım. Baştan sıkı tutmayıp, en son ceza getirmek işi çözmez. Yapılacak şey, şehir planlamanın ilkeleriyle ilerlemek ve imar mevzuatlarının düzenlenmesi. İhlal olursa, kamu görevlisi görevini yapmazsa ceza sürecini işletirsiniz. Ceza yasasında zaten bu var. Söylenenler hukuken pek anlam ifade etmiyor” ifadelerini kullandı.

232750765 218458

(Gencay Serter)

‘ÇÖPE ATIYOR’

ŞPO Genel Başkanı Serter ise imar barışını yapılamayacak düzeye getirecek bir hukuki düzenleme yapılması gerektiğini söyledi. “Bu konuların siyasi otoriteler tarafından da yerel düzeyde de merkezi düzeyde de dile getirilmemesi lazım” diyen Serter, “Mevzuatlarınızı ne kadar geliştirirseniz geliştirin, yönetmelikleri ne kadar nitlelikli yaparsanız yapın, imar affıyla tüm düzenlemeler boşa çıkabiliyor. Boşa çıktığında da yaptıklarınızı çöpe atıyor. Bu tür düzenlemelerin siyasiler tarafından dile getirilmemesi lazım. Halkın da talep edemeyeceği noktaya evrilmesi gerekiyor” dedi.

Kaynak:Cumhuriyet Gazetesi

0
emoji-1
Emoji
0
emoji-2
Emoji
0
emoji-3
Emoji
0
emoji-4
Emoji
0
emoji-5
Emoji
0
emoji-6
Emoji
0
emoji-7
Emoji
0
emoji-8
Emoji
Erdoğan, çıkardıkları tüm imar aflarını unuttu: Seçim itirafları

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Son Dakikam - Son Dakika Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!