Güncellenmeyen Apple ürünlerinde dinleme tehlikesi – Popüler Ekonomi

featured
service service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

bluetooth 1669372650

Apple’ın iOS ve macOS işletim sistemlerindeki bir güvenlik açığı, Bluetooth erişimi olan uygulamaların Siri ile konuşmaları gizlice dinlemesine neden olabildiği açıklandı. İşletim sistemini güncelleyen kullanıcılar bu güvenlik açığından etkilenmiyor.

Apple, “bir uygulama bağlı bir AirPod kullanarak ses kaydedebilir” diyerek sorunu kabul etmişti. iOS 16.1’deki Core Bluetooth sorununu SiriSpy olarak adlandırarak CVE-2022-32946 tanımlayıcısı atanmıştı. Hatayı gideren bir yazılım yaması iPhone 8 ve üstü, iPad Pro (tüm modeller), iPad Air 3 nesil ve üstü, iPad 5 nesil ve üstü ve iPad mini 5 nesil ve üstü için yapıldı. Ayrıca, macOS’un tüm desteklenen sürümlerinde 24 Ekim’deki güncelleme ile çözüldü. Ancak, güncelleme alamayan milyonlarca cihaz bu soruna karşı şu anda korumasız.

Uygulama geliştiricisi Guilherme Rambo bir yazısında, “Bluetooth erişimi olan herhangi bir uygulama, Siri ile konuşmalarınızı ve AirPods veya Beats kulaklıkları kullanırken iOS klavye dikte özelliğinden gelen sesi kaydedebilir. Bu, uygulama mikrofon erişim izni talep etmeden ve uygulama mikrofonu dinlediğine dair herhangi bir iz bırakmadan gerçekleşir.” şeklinde açıklamıştı

KRİTİK GÜNCELLEMELER TÜM TELEFONLAR İÇİN OLMALI

Apple’ın güncelleme desteğini çektiğini açıkladığı telefonların sahiplerinin ciddi bir tehdit altında olduğunu söyleyen BeyazNet CTO’su Akgün Yardımcı, “Dünya ciddi bir daralmadan geçerken, dünyanın en büyük teknoloji devlerinin tüketicisinin yanında olması gerekir. Üretilen telefon çalışıyorsa, desteği kesilmemelidir. Desteği kesilecekse de, mutlaka bu gibi sonradan görülen üretici hatasının telafi edilmesi adına bu güncellemenin tüm versiyonlar için uygulanabilir hale gelmesi gerekmektedir. Bugünün şartlarında özellikle buna ihtiyaç vardır. Güncelleme alamayan telefonların bu kadar ciddi bir hatayla karşı karşıya kalması ciddi davalara maruz kalabilecektir.” dedi.

BeyazNet hakkında

Türkiye’nin dijital dönüşüm danışmanı BeyazNet, bilgi ve bilişim güvenliği danışmanlığı ile network, yazılım, açık kaynak, otomasyon, ArGe, eğitim alanlarında  hizmet vermektedir. Fortinet’in Expert Partneri; Kaspersky platin partneri Faronics’in Türkiye dağıtıcısı, olan Beyaz Net; bilgi ve bilişim güvenliği kapsamında, IT Olgunluk Analizi, IT Health Check, NOC/SOC, Penetrasyon Testi, Güvenlik Altyapısı Analizi ve Linux Göç Hizmeti vermekte ve KVKK, BGYS, NIST CSF, Bilgi ve İletişim Güvenliği Rehberine Uyum danışmanlıkları sunmaktadır. BeyazNet alanında sertifikalı uzman ekibi ile müşterilerine profesyonel çözümler sunmaktadır. Türkiye’nin en hızlı büyüyen üçüncü bilişim şirketi olan BeyazNet, Türkiye’nin ilk UTM ve Firewall Destek Merkezi’nin de dahil olduğu öncü projelerle bilinmektedir. Veri Merkezi, Yüksek Trafik, Yüksek Güvenlik, Video ve Canlı Yayın konusunda büyük kamu kurumları, özel sektör ve medya kuruluşlarında hizmet vermektedir. İstanbul Medeniyet Üniversitesi Teknopark’ta bulunan Ar-Ge ekibinin ürettiği TALIA ürün ailesi ile de sektöre önemli çözümler sunmaktadır.

0
emoji-1
Emoji
0
emoji-2
Emoji
0
emoji-3
Emoji
0
emoji-4
Emoji
0
emoji-5
Emoji
0
emoji-6
Emoji
0
emoji-7
Emoji
0
emoji-8
Emoji
Güncellenmeyen Apple ürünlerinde dinleme tehlikesi – Popüler Ekonomi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Son Dakikam - Son Dakika Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!