İnsan genlerinin, elektrikle kontrol edilebildiği keşfedildi

featured
service service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Son yıllarda yapay zekânın teknolojiyle birleşmesinden doğan pek çok yenilik yapılmaya başlandı. Ortaya çıkan son deneysel teknoloji ise insanlık için büyük bir gelişme olabilir.

İsviçreli bilim insanları, özel olarak tasarlanmış bir teknoloji ile insülin üretimini tetiklemeyi başardı. Bilim insanları bunu küçük elektrik darbeleri sayesinde başardı. 

İNSAN GENLERİ KONTROL EDİLEBİLİYOR!

İsviçreli bilim insanları geliştirdikleri bu deneysel teknolojiye “elektrojenetik” adını verdiler. Geliştirilen bu teknoloji, giyilebilir cihazlar sayesinde yardıma ihtiyacımız olduğunda hedef genleri harekete geçirmek için elektrik darbelerinden yararlanıyor. 

Webtekno’nun aktardığı detaylarda araştırmacılar yayınladıkları makalede, “Giyilebilir cihazlar, doğrudan bir elektrojenetik arayüzün olmaması nedeniyle gen temelli tedavileri henüz doğrudan programlayamıyor. İşte biz bu eksik bağlantıyı sağlıyoruz.” diyor. 

Örneğin, insülin üretimini doğrudan teşvik etmek diyabet hastalarına yardımcı olabilir. Bu çalışmada, insan pankreas hücreleri tip 1 diyabetli farelere implante edildi ve daha sonra akupunktur iğnelerinden gelen doğru akım kullanılarak uyarıldı. 

084914984 epigenom

Araştırmacılar bu yöntemle diyabetik farelerin, kan şekeri seviyelerinin normal aralığa dönmesini sağlamayı başardılar. Tabii ki diyabeti yöneten bir Fitbit’ten hala çok uzağız ancak bu yine de önemli bir buluş olarak karşımıza çıkıyor.

Araştırmacı ekip, teknolojinin geliştirilebileceğinden ve insülin üretiminden çok daha fazlasını yapabileceklerini söylüyor. Bu nedenle önümüzdeki yıllarda giyilebilir cihazlar, yalnızca sağlığımızı kontrol etmekten çok daha fazlasını yapabilir. 

0
emoji-1
Emoji
0
emoji-2
Emoji
0
emoji-3
Emoji
0
emoji-4
Emoji
0
emoji-5
Emoji
0
emoji-6
Emoji
0
emoji-7
Emoji
0
emoji-8
Emoji
İnsan genlerinin, elektrikle kontrol edilebildiği keşfedildi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Son Dakikam - Son Dakika Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!