İstanbul’da göç yolculuğundaki leylek ‘silahla’ vuruldu: Durumu kritik

featured
service service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Göç yolculuğu yapan leylek, Arnavutköy Yassıören Mahallesi’nde perşembe günü yaralı halde bulundu.

Mahalle sakinleri, Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’yle yaralı leylek için irtibata geçti. Ekipler tarafından alınan leylek, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi’ne teslim edildi.

Archive234910091 leyleklerin goc yolculugu yarim kaliyor 4

DURUMU KRİTİK

Silahla vurulmaya bağlı kanadında açık kırığı bulunan ve kanaması olan leylek tedavi altına alındı. Şu anda ilaç tedavisi gören leyleğin durumu kritik.

Archive234909231 leyleklerin goc yolculugu yarim kaliyor 2

Gelecek hafta operasyon geçirmesi planlanan ve göç yolculuğu yarım kalan leylek, tedavilere yanıt verirse önümüzdeki dönem göç edebilecek. Mahalle sakinleri her sene konaklamak için aynı yeri tercih eden başka bir leyleğin de elektrik direği üzerinde kaldığını ve uçmadığını belirtti.  

Archive234910513 leyleklerin goc yolculugu yarim kaliyor 5

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi Klinik Bilimler Bölümü Yabani Hayvan Hastalıkları ve Ekoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Serhat Özsoy ise, göç dönemlerindeki leylek yaralanmalarının elektrik direkleri ve avcılıkla alakalı olduğunu dile getirerek uyarılarda bulundu.  

Archive234912810 leyleklerin goc yolculugu yarim kaliyor 10

YARALANMALARIN NEDENİ ELEKTRİK ÇARPMALARI VE SİLAH  

Prof. Dr. Serhat Özsoy, “Beyaz leyleklerin göç dönemleri ağustos ve eylül ayında. Bu süre zarfında İstanbul Boğazı’ndan geçerek Hatay’a kadar inip oradan Afrika’ya geçiyorlar. Bu süre zarfında beslenmek ya da dinlenmek için İstanbul’daki değişik yerlere inen leylekler bazı şeylerle karşılaşıyor. Bunlardan bir tanesi elektrik çarpmaları. Elektrik direklerinde akıma uğruyorlar ve orada çoğu yaralanıyor ya da ölüyor. Bir diğer neden de insanlar tarafından yapılan şeyler. Ateşli silah yaralanmaları, silahla vuruluyorlar. Bize bu şekilde pek çok leylek geliyor. Tedavi edebildiklerimizi ediyoruz. Bu göç dönemine genellikle yetişmiyor ama bir dahaki döneme uçurabildiklerimizi hayata kavuşturuyoruz” dedi.  

Archive234910935 leyleklerin goc yolculugu yarim kaliyor 6

“ONUN İÇİN UĞRAŞIYORUZ”

Prof. Dr. Özsoy, “En son Yassıören’den gelen leylek fakültemizin acil kliniğine getirilmiş. Oldukça kanamalı, kanadı kırık. Büyük ihtimalle vurulmuş. Silahla vurulmaya bağlı olarak açık kırığı var. Serum veriliyor, gerekli ilaçları yapılıyor. Tedavisi yapılıyor. Stabil hale geldikten sonra da önümüzdeki hafta içinde büyük ihtimalle operasyon yapılacak. Hayata kavuşması oldukça zor, çok uzun süreç gerekiyor. Aylar boyunca… Normal hale gelirse belki bir dahaki sene bahar dönemindeki göçe belki katılır. Onun için uğraşıyoruz. Durumu kritik ama tahmin ediyorum kurtulacak gibi. Gerekli şeyleri yapıyoruz ve dünden beri tedaviye cevap veriyor” ifadelerini kullandı.  

Archive234912575 leyleklerin goc yolculugu yarim kaliyor 9

DİREKLERİN ISLAHI GEREKİYOR  

Prof. Dr. Özsoy, “Biz tedavi ettikten sonra uçabilecek olanları bırakıyoruz uçamayacak olanları da burada besliyoruz. Çok sayıda leylek geliyor ve bu sayı yıldan yıla değişiyor. Bazen yüzü bulur bazen yüzü de geçebilir. Çok sayıda hayvanı tedavi ediyoruz. Elektrik direklerinin izolasyonu gerekiyor. Rüzgar güllerine de hayvanlar çarpıyorlar. Elektrik direklerinin ıslahı gerekiyor. Doğa Koruma ve Milli Parklar da bununla ilgili çalışıyor özellikle silahla atış yapan insanlara gerekli cezaları vermeye çalışıyorlar ama her zaman bu mümkün olmuyor. Silahlanma had safhada. İnsanlar sadece zevk almak için kuş gördüğü zaman vuruyor” diye konuştu.  

 

Archive234911981 leyleklerin goc yolculugu yarim kaliyor 8

“ÜLKEMİZDE AŞIRI DERECEDE SİLAHLANMA VAR”

Leyleğin tedavisi için ekiplerle iletişime geçen Hayvanlar Olmadan Asla Derneği Başkan Yardımcısı Gürkan Gazoğlu, “Kurşunlarla havada vurulmuş. İki kanadı da paramparça olmuş. Biz de acil bir şekilde bu noktaya geldik hemen de irtibata geçtik. Hızlı bir şekilde geldiler. Garibin durumu gerçekten çok kötü. Ülkemizde aşırı derecede bir silahlanma var. Leyleği dün aldık ve devletimize teslim ettik. Genel durumunu da biz yakından takip ediyoruz ama silahlanma hem hayvanları hem de insanlara zarar verecek kadar hızlanmaya başladı. Burası göç yolu ve bu noktada konaklıyorlar. O saçmalar, atılan her şey bir insana da zarar verebilir. Göçü yarım kaldı, büyük bir ihtimalle de artık gidemeyecek. Mazlum bir can dün hepimiz çok ağladık. Bir garibe yapılanı kınıyoruz” ifadelerini kullandı.

Archive234911514 leyleklerin goc yolculugu yarim kaliyor 7

“HER SENE GELİP YUVA YAPIYORLAR”

Mahallede Esnaf Yıldıray Yavaş da, “Her sene gelip yuva yapıyorlar. Yeni yeni uçmaya başlamışlardı. Büyük ihtimalle uçunca birisi tarafından vuruldu. Bana getirildi. Ben de gerekli yerleri defalarca aradım. Yaşaması güzel bir şey ama yine de yetkililerin daha dikkatli olması lazım. Hayvan diyerek geçmeyelim. Yaralı leyleğin kardeşi şu an tek kaldı. Annesi defalarca dolaştı akşam ama bulamadı” dedi.  

Kaynak:Cumhuriyet

0
emoji-1
Emoji
0
emoji-2
Emoji
0
emoji-3
Emoji
0
emoji-4
Emoji
0
emoji-5
Emoji
0
emoji-6
Emoji
0
emoji-7
Emoji
0
emoji-8
Emoji
İstanbul’da göç yolculuğundaki leylek ‘silahla’ vuruldu: Durumu kritik

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Son Dakikam - Son Dakika Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!