Katar gezisi yapmanız için sayısız neden

featured
service service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

katar 4143

“Katarlılar almış, Katarlılara satılmış” gibi fısıltı gazetesi manşetlerini süsleyen ülkeyi kim merak etmez ki? Katar’a uygulanan ambargoya inat yardıma koşan bir ülkenin vatandaşı olarak sevgiyle muhabbetle karşılanmanız da garanti.

THY’nin 01.25 Doha uçağıyla 4 saatlik bir uçuşla, 6 gibi sımsıcak bir ülkenin sabahına uyanıyorsunuz. Bizi çok seviyorlar desem abarttığımı düşüneceksiniz. Pasaport kuyruğundasınız polise ay yıldızlı pasaportunuzu gösterin özel banko bile açıyorlar. Pasaport polisine “Türkiye’den geliyorum, Erdoğan’dan Katar Emiri Tamim’e selam getirdim” deyin kapılar sorgusuz sualsiz ardına kadar açılıyor. Arapçasını da yazayım tam olsun “Ene eteytu biselam miner Reis Türkiye Erdoğan lişşeyh El-Katar Temim.”

Hani “Her yer inşaat” diye şikayet edip duruyoruz ya siz bir de Katar’ı görün. 2022 Dünya Kupası’na ev sahipliği yapmaları nedeniyle ülkenin neredeyse tamamında, devasa bir inşaat seferberliğinin izlerini görmek mümkün. Havaalanında Doha şehir merkezine 8 gidiş 8 geliş 16 şeritli yol gördüm. Erdoğan’ın Katar geldiğinde bu yolları görüp de kıskanmaması mümkün değil. O kadar çok yeni yol yapılmış ya da yapılıyor olmalı ki Google Maps’in ilk kez bu kadar sapıttığına şahit oldum. “2,6 milyon nüfuslu bir ülkede bu kadar yol, iş merkezleri, rezidans, AVM ne olacak?” diye sormadan edemiyorsunuz. Yeni Dubai olma yolunda geleceğe yatırım olarak yaptıkları söyleniyor.

Basra Körfezi’ne yarım ada şeklinde uzanan Katar’da denize girmek için iki güzel plaj var. Adını inci avcılığından alan lüks oteller ve AVM’nin olduğu yapay ada Pearl ve sırtını yine büyük bir AVM’ye dayamış olan Katara. 3 milyona yaklaşan ülke nüfusunun sadece 300 bini Katarlı, peki kişi başına düşen milli gelirin 145 bin dolar olduğu ülkede örneğin plajda para nasıl saçılır? 10 bin lira verip camdan loca kiralarsınız; yiyecekler, içecekler derken bir günlük plaj keyfi için 50 bin lira harcayabilirsiniz.

Kişi başına düşen milli gelir açısından dünyanın en zengin ülkesi Katar’da Katarlılar için asgari ücret 5 bin dolar, 10 yıl iş tecrübesi olan bir Katarlı 100 bin dolara kadar maaş alabiliyor. Mesainin 11.00-14.00 arası sadece 3 saat olduğunu yazayım da iyice çıldırın. Hizmet sektöründe Filipinli, Hintli ve fakir Arap ülkeleri vatandaşları çalışıyor. İş dünyası İngilizlerin elinde, inşaat sektöründe Türklerin de söz sahibi olduğunu belirtmeden geçmeyelim.

Gökdelen ve spor arabaların bolluğunda boğulacağınız, dünyanın en zengin ülkesi unvanını taşıyan Katar’da lüks yaşamanın bir başka göstergesi daha var: Şahinlerle ava çıkmak.  Fiyatları 5 ila 25 bin dolar arasında değişen şahinler, günlük aktivitelerine çölde ava çıkarak “birazcık” heyecan getirmek isteyen Katarlıların gözdesi. Katar’da “25 bin dolar benim şahinimin manikür-pedikür masraflarına yetmez” diyenl ultra zenginler de var. Onlar ise 250 bin dolarlık fiyatıyla göz kamaştıran “Akdoğan” cinsi şahinlerden besliyorlar.

Manikür derken ciddiydim, yaptırabilirsiniz. Katar’da bulunan şahin hastanesi, av sırasında yaralanan şahinlerin bakım ve tedavilerinin yapılmasının yanı sıra, kimi zaman herhangi bir aile ferdinden daha çok değer verilen şahinlerin tırnak, tüy bakımlarının yapıldığı, sosyal ve fiziksel rehabilitasyonunun da eksik kalmadığı önemli bir merkez. Önünden avı, arkasından bakımı eksik edilmeyen şahinler için Katar’da aksesuar dükkanları bile mevcut.

Sondakikam.com.tr

0
emoji-1
Emoji
0
emoji-2
Emoji
0
emoji-3
Emoji
0
emoji-4
Emoji
0
emoji-5
Emoji
0
emoji-6
Emoji
0
emoji-7
Emoji
0
emoji-8
Emoji
Katar gezisi yapmanız için sayısız neden

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Son Dakikam - Son Dakika Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!