Keşan alarm veriyor… Sadece 45 günlük suyu kaldı!

featured
service service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Edirne‘nin yaklaşık 65 bin nüfuslu ilçesi Keşan‘a içme suyu sağlayan ve 56 milyon metreküp kapasiteli barajın doluluk oranı kuraklık nedeniyle 4 milyon metreküpe kadar düştü. 

SUSUZ KALMA TEHLİKESİYLE KARŞI KARŞIYA

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, su seviyesinin alarm verdiğini ifade ederek, 

“Kadıköy Barajı’nda şu anda yaklaşık 4 milyon metreküp su kaldı. Ölü hacim ve buharlaşma kaybını düştüğümüzde, bu oran yaklaşık 45 günlük suyumuz kaldığı anlamına geliyor. Çok yakında barajdan su almak için kullandığımız bacalarımız, su seviyesinin düşmesiyle iş göremez hale gelecek ve platform kurup, pompa yoluyla su almaya başlayacağız. Bu da çok verimli olmayacak. Böyle giderse 45 gün içinde Keşan, susuz kalma tehlikesiyle karşı karşıya gelebilir.”

172611527 kesanin 45 gunluk suyu kaldi 6440dhaphoto3

“BİR DAMLA SUYA BİLE MUHTAÇ KALABİLİRİZ”

Sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyrettiğini ve kurak bir sezon geçirdiklerini dile getiren Helvacıoğlu, şöyle devam etti:

“Vatandaşlarımızın sıcaklıklar karşısında serinlemek için yolları suladıklarını görüyoruz. Yerleri ıslatmak için kullanılan su 5 dakika içinde buharlaşıp gidiyor, sonra yeniden yıkanıyor. Bu da su israfına yol açıyor. Bunu yapmamamız gerekiyor. Suyu dikkatli kullanmamız, dişimizi fırçalarken, banyo yaparken, tıraş olurken dikkati olmamız gerekiyor. Unutmayalım ki; bilinçsiz kullanım nedeniyle yalnızca 45 gün sonra Keşan’a su veremeyebilir, hatta gelecekte bir damla suya bile muhtaç kalabiliriz.”

Kaynak:Cumhuriyet

0
emoji-1
Emoji
0
emoji-2
Emoji
0
emoji-3
Emoji
0
emoji-4
Emoji
0
emoji-5
Emoji
0
emoji-6
Emoji
0
emoji-7
Emoji
0
emoji-8
Emoji
Keşan alarm veriyor… Sadece 45 günlük suyu kaldı!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Son Dakikam - Son Dakika Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!