Leyla’nın Kardeşleri filminin yönetmeni Said Rustayi’ye hapis cezası

featured
service service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

kapak 180138

İran’da 2022 yılında yetkili makamlardan gerekli izinler alınmadan 75. Cannes Film Festivali’ne gönderilen ve ülkede yasaklı olan “Leyla’nın Kardeşleri” filminin ünlü senarist ve yönetmeni Said Rustayi hakkında görülen davada karar çıktı.

Tahran Devrim Mahkemesinde görülen davada yönetmen Rustayi, İran İrşad ve Kültür Bakanlığı’nın yapılmasını istediği değişiklikleri yapmadan söz konusu filmi Cannes Film Festivali’ne gönderdiği ve yönetmeliği ihlal ettiği gerekçesiyle 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Yapılan açıklamada Rustayi’nin 6 aylık hapis cezasının yirmide birini yatacağı, sinema sektörü ile her türlü etkileşimine kısıtlama getirildiği ve İran’ın Kum kentinde bulunan devlet televizyonunda “yönetmenlik dersi almaya mahkum edildiği” aktarıldı.

FIPRESCI ÖDÜLÜ’NÜ KAZANAN İLK İRAN FİLMİ

İran Sinema Kurumu geçtiğimiz yılın Haziran ayında Leyla’nın Kardeşleri filminin yasaklanması talimatını vermiş, karara gerekçe olarak filmin yapımcısı ve yönetmeninin “yönetmeliği ihlal etmesi ve itaatsizliği” gösterilmişti.

Said Rustayi’nin üçüncü uzun metrajlı filmi olan Leyla’nın Kardeşleri, Cannes Film Festivali tarihinde ana yarışma bölümünde FIPRESCI Ödülü‘nü kazanan ilk İran filmi olmuştu.

Kaynak Cumhuriyet

0
emoji-1
Emoji
0
emoji-2
Emoji
0
emoji-3
Emoji
0
emoji-4
Emoji
0
emoji-5
Emoji
0
emoji-6
Emoji
0
emoji-7
Emoji
0
emoji-8
Emoji
Leyla’nın Kardeşleri filminin yönetmeni Said Rustayi’ye hapis cezası

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Son Dakikam - Son Dakika Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!