Milli Eğitim Bakanlığı gericilerin istediği açık lise ayrıcalığını tanıdı!

featured
service service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) açık liselere ilişkin yeni düzenlemesi kamuoyunda tartışmalara neden olmuştu. MEB, örgün eğitimden açık liselere geçişleri engellemek için “geçişte sınırlandırmaya” başvurdu. Ancak MEB’in kararı “gerici” kesim tarafından eleştirildi.

Yeni Akit gazetesi söz konusu düzenlemeyi 11 Eylül’de “Açık lise kısıtlanamaz” manşetiyle gündeme getirirken düzenlemenin din eğitimine darbe vuracağını ileri sürdü. Ancak MEB Hayat Boyu Öğrenme Daire Başkanı Cengiz Mete, uzun süre hafızlık eğitimi alan öğrencilerin açık liselere kayıt olabileceğini duyurdu. 

210424712 164436

(Özgür Bozdoğan)

‘KAMUSAL FAYDA YOK’

Eğitimci Özgür Bozdoğan, kararı Cumhuriyet’e değerlendirdi. Bozdoğan, açık lisede okuma durumunun belirli sosyolojik nedenlere dayandığını belirterek “Açık lisede yoksulluktan dolayı ev ekonomisine destek sağlamak zorunda kalan çocuklar, üniversite sınavı baskısından dolayı örgün eğitim yerine bu liseleri tercih eden öğrenciler ve örgün eğitime gitmekte zorluk çeken kız çocukları ile mevsimlik tarım işçileri çocukları okuyordu. Yani üç tane dezavantajlı kesim vardı. Ancak bakanlık bu sorunları çözmek yerine, sonucu ortadan kaldırdı” dedi.

Bozdoğan, bu durumun kamusal bir fayda getirmeyeceğini belirterek “Bakanlık bu doğrultuda hafızlık eğitimi alan çocuklar ile tarikat ve cemaatlerin taleplerini karşılarken söz konusu dezavantajlı kesimi görmezden geliyor. Bakan kendisinden beklendiği gibi gerici çevrenin taleplerine boyun eğdi. Planlanan da buydu. Bu karar kamusal bir fayda olarak değerlendirilemez” ifadelerini kullandı. 

Kaynak:Cumhuriyet

0
emoji-1
Emoji
0
emoji-2
Emoji
0
emoji-3
Emoji
0
emoji-4
Emoji
0
emoji-5
Emoji
0
emoji-6
Emoji
0
emoji-7
Emoji
0
emoji-8
Emoji
Milli Eğitim Bakanlığı gericilerin istediği açık lise ayrıcalığını tanıdı!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Son Dakikam - Son Dakika Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!