Ordu’da aktif karbon üretim tesisi tehlike saçıyor

featured
service service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

kapak 221208

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, tesisin faaliyete geçmiş olması durumunda nükleer patlamayla eşdeğer bir patlamanın yaşanabileceğinin altını çizerek “Aktif karbon tesisinin suyla teması halinde çok ciddi bir patlama kapasitesi var. Aktif karbon bin derecede üretiliyor. Üzerine su değdiği anda anında suyun buharlaşmasıyla ve çapının büyümesiyle öyle bir büyük patlama yaşanır ki ortalığı cehenneme çevirir. Üstelik burası yerleşim yeri” dedi. Dere yatağına aktif karbon tesisi açmanın “yanardağın ağzına barut fabrikası açmak” demek olduğunu kaydeden Adıgüzel, “22 bin fındık kabuğundan 2 bin 200 ton aktif karbon üretiliyor. 10’da 1’e denk geliyor, her zaman buradaki formül budur. Aradaki 20 bin fark, tamamen zehirli toksik gaz olarak salınmak zorunda” ifadelerini kullandı.

’10 KAT BÜYÜK’

Adıgüzel, projede ÇED (Çevresel Etki Değerlendirmesi) raporu ve önlemlerin olmadığını belirterek Ordu’daki tesisin 10 katı büyüklüğünde bir aktif karbon tesisinin de Sakarya’da yapılacağını uyarısında bulundu. Adıgüzel bu tesisin ihalesinin AKP’nin kurucu üyelerinden olan ve 2008’e kadar AKP genel başkanı özel danışmanı olarak görev yapan Cüneyt Zapsu’nun şirketi Balsu Gıda Sanayi ve Ticaret Ananim Şirketi’ne verildiğine dikkat çekti.

‘RESMEN DOLANDIRICILIK’

CHP’li vekil, “Hibenin tutarı 2 milyar. Bu fabrika 200 milyona yapılabiliyor. Maliyet, hibenin 10’da biri” dedi. Adıgüzel, tesise ilişkin ÇED raporu için başvurulmadığının altını çizerek “Resmen devleti dolandırıyorlar. Bu arkadaşın projesinde de 230 bin fındık kabuğu kullanılacakmış. Türkiye’de zaten fındığın toptan üretimi 800 bin ton. Toksik gazın nereye gideceği belli değil” diye konuştu.

Kaynak:Cumhuriyet

0
emoji-1
Emoji
0
emoji-2
Emoji
0
emoji-3
Emoji
0
emoji-4
Emoji
0
emoji-5
Emoji
0
emoji-6
Emoji
0
emoji-7
Emoji
0
emoji-8
Emoji
Ordu’da aktif karbon üretim tesisi tehlike saçıyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Son Dakikam - Son Dakika Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!