PC ve MAC’de ekran görüntüsü nasıl alınır?

featured
service service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bilgisayarlarda ekran görüntüsü almak verilerin paylaşımı konusunda birçok kullanıcının işini kolaylaştırıyor. Ayrıca belgelerin kayıt edilmesi konusunda da kullanıcılara kolaylık sağlıyor.

Dünyada en çok kullanılan işletim sistemlerinden biri olan Windows’larda ekran görüntüsü almak için bazı yöntemler bulunuyor. Peki, bilgisayarda ekran görüntüsü nasıl alınır? İşte MAC ve PC’de ekran görüntüsü almak için yapılması gerekenler…

WINDOWS’DA EKRAN GÖRÜNTÜSÜ NASIL ALINIR?

Bu yöntemlerden ilki klavyede yer alıyor. Birçok klavyede ekran görüntüsü almak için kullanılan “PrintScreen” tuşu bulunuyor. “Windows” tuşuna ve “PrintScreen” tuşuna aynı anda basarak kullanıcılar ekran görüntüsü alabilir. Bu yöntem ile alınan ekran görüntüleri “Belgelerim” klasöründe yer alan “Resimler” bölümüne kayıt ediliyor.

164154116 windows pc

Windows PC’lerde ekran görüntüsü almak için bir diğer yöntem ise “Ekran Alıntısı Aracı.” Windows tuşuna basarak arama yerine “Ekran Alıntısı Aracı” yazıp “Enter” tuşuna basmanız gerekiyor.  Daha sonra açılan pencerede “Yeni” seçeneğini seçin ve farenizi kullanarak ekran görüntüsü almak istediğiniz yeri belirlemelisiniz. Bu işlemden sonra karşınıza ekran görüntüsü aldığınız fotoğraf çıkacaktır. Bu fotoğrafın üst kısmında yer alan seçeneklerden “Kaydet” seçeneğine tıklayarak kullanıcılar fotoğrafı bilgisayarındaki istedikleri gibi kayıt edebiliyor. 

 

MAC BİLGİSAYARLARDA EKRAN GÖRÜNTÜSÜ NASIL ALINIR?

164459239 klavye shift komut 3

Mac işletim sistemlerine sahip bilgisayarlarda ise kullanıcıların ekran görüntüsü almak için “Shift-?-3″ tuşlarına aynı anda basmaları gerekiyor.

164507145 shift komut 4

Ekranda bulunan belirli bir yerin ekran görüntüsünü almak için “Shift-?-4″ tuşlarına basmalılar. 

0
emoji-1
Emoji
0
emoji-2
Emoji
0
emoji-3
Emoji
0
emoji-4
Emoji
0
emoji-5
Emoji
0
emoji-6
Emoji
0
emoji-7
Emoji
0
emoji-8
Emoji
PC ve MAC’de ekran görüntüsü nasıl alınır?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Son Dakikam - Son Dakika Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!