Rinoplastide trendi değil yüzünüze yakışanı yakalayın

featured
service service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Burun estetiği (Rinoplasti) uygulamalarında hastaların 4 ana tarzı tercih ettiğine dikkati çeken Prof. Dr. Erkan Soylu, “Her cerrahın tarzı birbirinden farklıdır. Ama rinoplastide 4 ana tarz bulunmaktadır. Bunlar; son derece doğal, iyileştiğinde ameliyat olduğu dahi anlaşılmayan burunlar, ‘Natural & Feminine’, ‘Barby Nose’ ve ‘Fake Burun’ dediğimiz tarzlardır” dedi.


28 Aralık 2022 Çarşamba, 07:00

Profesör uyardı: Rinoplastide trendi değil yüzünüze yakışanı yakalayın

Abone Ol

google-news

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları bölümünden Prof. Dr. Erkan Soylu, gün geçtikçe artmaya devam eden burun estetiği ameliyatlarında trendlerin de değiştiğine dikkati çekerek önemli uyarılarda bulundu.

Prof. Dr. Soylu, rinoplastiye özellikle son 20 yılda ilginin gittikçe arttığını belirterek, “Bununla paralel olarak ameliyat sayısı da her geçen gün artmakta ve bu işi yapan cerrahlar da çoğalmaktadır. Özellikle son 10 yılda modern rinoplasti ülkemizde iyi cerrahlar tarafından üst seviyelere taşınmış ve ülkemiz bütün dünyada bu konuda adından söz ettirmeye başlamıştır” dedi.

Soylu, şöyle konuştu:

  • “Öyle ki dünyanın her yerinden binlerce kişi her yıl iyi bir sonuç almak için Türkiye’de ameliyat olmaya gelmektedir. Biz de kendi kliniğimizde dünyanın her yerinden, her ırktan, her renkten, her etnik yapıdan hastaya bu konuda hizmet vermekteyiz. Bu kadar yaygın bir estetik uygulama olunca tabi ki hastaların sevdiği tarzlar da doğal olarak farklılık göstermektedir.
  • Özellikle kadınlar geniş bir aralıkta ve çeşitli tarzlarda sonuçlar talep edebilmektedir. Bazısı ‘Ameliyat olduğum hiç belli olmayacak düzeyde burnum doğal olsun’ derken bazısı da ‘hiçbir doğallık kaygım yoktur, olabildiğince kaldırın burnumu’ diyebilmektedir. Durum böyle olunca çeşitli tarzlarda burunlar yapılmaya başlanmış ve bazı dönemlerde bazı tarzlar ön plana çıkmıştır.”

“HER CERRAHIN TARZI VE İMZASI BİRBİRİNDEN FARKLI”

Her cerrahın kendine özgü tarzı olduğunu aktaran Prof. Dr. Soylu, “Ancak farklı isimlerle anılan sayısız tarzlar birçok cerrah tarafından tanımlanmış ve tanıtılmıştır. Özellikle son 10 yılda sosyal medyanın yaygınlaşmasıyla beraber bu oluşturulan ve tanımlanan tarzlar hastaların da beğenisine sunulabilmektedir. Böylece hastalar adeta bir kataloğun sayfalarını çevirir gibi doktorların sayfalarına bakarak kendi tarzlarına en yakın sonucu üreten cerrahı tespit edebilmektedirler. Bahsettiğim gibi rinoplasti ameliyatı her cerrahın elinde farklı çalışmakta ve her cerrah da sürekli aynı tarzı yapmadığına göre, yüzlerce farklı tarz ve sonuç ortaya çıkmaktadır” ifadelerini kullandı.

“EN TREND TARZ KADINSI VE DOĞAL BURUNLAR”

  • Soylu, rinoplastide 4 ana tarzın bulunduğuna değinerek, sözlerine şöyle devam etti:

    “Bazı hastalar son derece doğal, iyileştiğinde ameliyat olduğu dahi anlaşılmayacak bir sonuç istemektedir. Bu hastalarda burundaki eğrilikler düzeltilir, nefes almayla ilgili problemler halledilir, burun sırtında hamp varsa alınır ve yüzüyle uyumlu düz bir burun yapılır. Bu tarzı isteyen kadınlar vardır ancak düşük orandadır. Bu tarz erkek hastaların büyük çoğunluğunda yapılması gereken ve talep edilen tarzdır. Bazı hastalar da burnumu biraz kaldırın, burun sırtım çok hafif kavisli olsun, sonuçta daha sevimli, daha feminen ve daha küçük olsun ancak yüzümle uyumlu olsun, çok abartılı kalkık sevmiyorum demektedirler.

  • Bunlara biz ‘doğal ve kadınsı’ burunlar demekteyiz. Bu tarz, kadınların büyük bir çoğunluğu tarafından talep edilmekte olup bizim de kendi kliniğimizde en fazla yaptığımız tarzdır. Erkek burnundan farklı olması, kadınsı çizgilere sahip olması, yüzle uyumlu ve doğallığını da yitirmemesi nedeniyle kadınlar arasında yaygın olarak tercih edilmektedir. Kliniğimize başvuran hastaların taleplerine ve zaman zaman sosyal medyada yaptığımız anketlere bakılırsa günümüzde en trend burun tarzı ‘Natural & Feminine’dir.”

“BARBY NOSE, FAKE NOSE DEMEK DEĞİLDİR”

  • Prof. Dr. Soylu, bir diğer talep edilen ‘barby nose’ ve ‘fake burun’ tarzlarını ise şu şekilde açıkladı:

    “Bir diğer grup hasta da doğallık kaygısı olmayan, olabildiğince burnunu kalkık ve kavisli isteyenlerdir. Bu tarza ‘kalkık ve kavisli’ (turned and upturned) denilmektedir. Bu daha az miktarda talep edilmesine karşın ilk gruptan daha fazla talep edilmektedir. Halk arasında ‘barby nose’ olarak da adlandırılmaktadır. Bu tarz burun, yuvarlak yüzlü, alnı, alt çenesi ve yanakları belirgin olan hastalara yakışmaktadır. Ancak ince ve uzun yüzlerde bu tarz çok tavsiye edilmemektedir.

  • Son olarak da ‘fake burun’lardan bahsetmek istiyorum. Bu, çok nadir olarak hastalar tarafından da talep edilmesine karşın genellikle ameliyatlar sonrasında istenmeyen sonuç olarak karşımıza çıkmaktadır. İleri düzeyde kısaltılmış, ileri düzeyde kaldırılmış, burun sırtı kağıt gibi inceltilmiş bir tarzdır. Doğallığını tümüyle yitirmiş ve olağan dışı görünüme sahip burunlardır. Bu tarzı hiçbir hastamıza tavsiye etmiyor ve kendi kliniğimizde yapmıyoruz.”


Trabzonspor'a ağır darbe!


Kaynak:Cumhuriyet

0
emoji-1
Emoji
0
emoji-2
Emoji
0
emoji-3
Emoji
0
emoji-4
Emoji
0
emoji-5
Emoji
0
emoji-6
Emoji
0
emoji-7
Emoji
0
emoji-8
Emoji
Rinoplastide trendi değil yüzünüze yakışanı yakalayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Son Dakikam - Son Dakika Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!