‘Seçme ve seçilme hakkımız elimizden alındı’

featured
service service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

1681814710 736 kapak 133933

Seçime sayılı günler kala Ocak Partisi Başkanvekili Gökhan Güngör, partisinin genel merkez binasında açıklamalara bulundu. Güngör, 72 il ve 436 ilçe başkanları ile Ocak Partisi’nin istişarelerle kurulduğunu belirtti.

‘SEÇME VE SEÇİLME HAKKIMIZ ELİMİZDEN ALINMIŞTIR’

“Aradan geçen 14 aya rağmen partimizin ‘alındı belgesi’ İçişleri Bakanlığı tarafından verilmemiştir. Bizim, seçme ve seçilme hakkımız elimizden alınmıştır” diyen Güngör, şunları söyledi:

“Ocak Partisi olarak, 28 Şubat 2022 tarihinde partimizin kuruluşunu yaptık ve İçişleri Bakanlığına kuruluş evraklarımızı verdik. Ancak, aradan geçen 14 aya rağmen partimizin ‘alındı belgesi’ İçişleri Bakanlığı tarafından verilmemiştir. Bizim, seçme ve seçilme hakkımız elimizden alınmıştır. Seçme ve seçilme hakkı elinden alınan bir grubun, bir partinin, bir sivil toplum kuruluşunun üyelerinin, yöneticilerinin mağduriyetini yaşadığı bir ülkede, darbe girişiminde yine bu sivil toplum kuruluşları ve siyasi partiler 15 Temmuz gecesinde kahramanlık yaşamış ve demokrasi mücadelesi vermiştir.”

“BU YAPILAN HAKSIZLIKTIR”

Güngör, sözlerine şöyle devam etti:

“Lakin, Ocak Partimize karşı yapılan bu kasıtlı duruş, demokrasi değildir, bu demokrasiyi yok saymaktır ve anayasal bir suçtur. Şöyle ki, anayasal olarak parti kurmak herhangi bir kurumun iznine tabi değildir. 2023 seçimleri bu kadar önem arz ederken, 0,5 oy oranı olan partilere giderken bizim alındı belgemizi İçişleri Bakanlığındaki birimler vermeyerek, Cumhurbaşkanımıza siyasi bir darbe vurduğunu bize düşündürmüyor değil. Biz, Ocak Partisi olarak, seçimlerde sandığa gitmemeyi düşünüyoruz. Her ne kadar bu seçimlerde Ocak Partisini seçim pusulasında olmasını engellediğini düşünseler de Ocak Partisi kurulmuştur.

Engellemek isteyenler mağlup olmuşlardır, olmaya da devam edeceklerdir. Ocak partisine bu yapılan bir haksızlıktır, biz hiçbir haksızlık karşısında susamayız ve haksızlıklara hukuk çerçevesinde tepki veririz. Bu uğradığımız haksızlığa Osmanlı Ocakları Genel Başkanım Kadir Canpolat ‘siz haksızlığa sessiz kalın’ derse genel başkanımızın bu sözünü de tutarız.”

Kaynak:Cumhuriyet Gazetesi

0
emoji-1
Emoji
0
emoji-2
Emoji
0
emoji-3
Emoji
0
emoji-4
Emoji
0
emoji-5
Emoji
0
emoji-6
Emoji
0
emoji-7
Emoji
0
emoji-8
Emoji
‘Seçme ve seçilme hakkımız elimizden alındı’

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Son Dakikam - Son Dakika Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!