Şehir hastaneleri, kara deliğe dönüştü

featured
service service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İktidarın, “Cebimizden 5 kuruş çıkmayacak” dediği şehir hastaneleri, bütçenin kara deliği oldu.


Yayınlanma:
28.06.2023 – 04:00


Şehir hastaneleri, kara deliğe dönüştü

Abone Ol

google-news

Sağlık Bakanlığı’nın 2023’ün ilk beş ayına ilişkin mali tabloları, şehir hastanesi harcamalarını da gözler önüne serdi. Şehir hastanelerine harcanan paradaki artışa dikkat çeken CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, “İktidara yakın şirketlere yap-işletdevret modeliyle inşa ettirilen ve 25 yıllığına, üstelik döviz kuru üzerinden yapılan anlaşmalarla kamunun üzerinde büyük bir yük haline gelen şehir hastaneleri ile ilgili harcanan kalemler daha önce bütçede açık bir şekilde yazılıyordu. Ancak şimdi hizmet alımları ve gayrimenkul sermaye üretim giderleri altında gizlenmeye çalışıyor” dedi.

1 YILLIK BÜTÇE 5 AYDA BİTTİ

2023 başında hazırlanan bütçede şehir hastanelerinin kirası için 27.5 milyar lira ayrıldığını anımsatan Emir, “Ancak yılbaşından bugüne kadar harcanan toplam para 22.5 milyar TL’ye ulaşmış durumda. Şimdiden neredeyse tamamı tüketilmiş. Dövizdeki artışla birlikte yıl sonuna kadar bir bu kadar daha belki çok daha fazlası, şehir hastaneleri aracılığıyla iktidar yandaşı müteahhitlerin cebine aktarılmaya devam edecek” diye konuştu. Sağlık Bakanlığı’nın, şehir hastanelerine artık bütçe yetiştiremez hale geldiğini söyleyen Emir, “Bütçe kalemi buralara harcanınca koruyucu hekimlik, bağımlılıkla mücadele, halk sağlığı gibi kalemlere de ayıracak bütçe kalmıyor. Diğer yandan kamu hastanelerinin ihaleleri bir bir erteleniyor” dedi.

Kaynak:Cumhuriyet Gazetesi

0
emoji-1
Emoji
0
emoji-2
Emoji
0
emoji-3
Emoji
0
emoji-4
Emoji
0
emoji-5
Emoji
0
emoji-6
Emoji
0
emoji-7
Emoji
0
emoji-8
Emoji
Şehir hastaneleri, kara deliğe dönüştü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Son Dakikam - Son Dakika Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!