Slovakya, Ukrayna’dan tahıl ithalatını yasakladı

featured
service service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

kapak 165641

Polonya ve Macaristan’ın ardından Slovakya da Ukrayna’dan tahıl ithalatını geçici olarak yasakladı. Slovakya, Polonya ve Macaristan’ın aksine kendi tarım çalışanlarını korumak için değil, Ukrayna’dan ithal edilen tahılda insan sağlığı için zararlı pestisit maddesi bulunduğu için yasak kararı aldı. Slovakya Tarım Bakanlığından yapılan açıklamada, dayanışma adına Ukrayna’dan gerçekleşen tahıl akışının kontrolünde tüm yasal imkanların tükendiği kaydedildi. Yasağın ne zaman sona ereceği bilinmiyor.

Slovakya Tarım Bakanı Samuel Vlczan, geçtiğimiz hafta laboratuvarlarda incelenen bin 500 ton Ukrayna tahılında standartların üzerinde pestisit maddesi tespit edildiğini aktarmış, depolarında bulunan Ukrayna tahılının iç piyasaya sürülmeyeceğini açıklamıştı.

POLONYA İÇ PAZARINI KORUYACAK

Polonya ve Macaristan, geçtiğimiz hafta sonu Ukrayna’dan tahıl ithalatına 30 Haziran’a kadar yasak getirmişti. Macaristan, tahıl ve yağlı tohum gibi tarım ürünlerinin ithalatını kendi iç pazarını korumak için yasaklamıştı. Polonya ise tahılın yanı sıra kuru yem, tohum, şerbetçi otu, keten, kenevir, meyve ve sebzeler, işlenmiş meyve ve sebze ürünleri, şeker, şarap, sığır eti, dana eti, domuz eti, kümes hayvanı eti, yumurta, süt ve süt ürünlerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda tarım ve gıda ürününün ithalatına yasak getirmişti.

Kaynak Cumhuriyet

0
emoji-1
Emoji
0
emoji-2
Emoji
0
emoji-3
Emoji
0
emoji-4
Emoji
0
emoji-5
Emoji
0
emoji-6
Emoji
0
emoji-7
Emoji
0
emoji-8
Emoji
Slovakya, Ukrayna’dan tahıl ithalatını yasakladı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Son Dakikam - Son Dakika Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!