Soğuk savaş planlarına geri döndü

featured
service service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

kapak 152945

Rusya Dışişleri Bakanlığı, NATO Vilnius Zirvesi’nin sonuçlarını değerlendirerek NATO’nun soğuk savaş planlarına geri döndüğünü belirtti.

Açıklamada “Rusya’nın güvenliğine ve çıkarlarına yönelik tehdit ve meydan okumaları dikkate alarak, bunlara hızlı ve uygun bir yanıt vermek için mevcut tüm araç ve yöntemleri kullanacağız” denildi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın yayımladığı açıklamada şu ifadeler yer aldı;

“NATO, bu kez dünyayı ‘demokrasiler ve otokrasilere’ bölme ideolojisine dayalı ‘kendi bir milyarını’ insanlığın diğer kısmından korumak için bir kez daha Soğuk Savaş planlarına geri döndü. NATO, hızlı tepki kuvvetlerini 300 bin birliğe çıkardı ve entegre bir hava ve balistik füze savunma sistemi oluşturacak. Brüksel, bu sistemin Rusya’yı hedef almayacağına dair geçmişte verdiği güvencelerden artık bahsetmiyor.”

“Ukrayna’nın, NATO’nun Rusya’ya karşı başlattığı hibrit savaşta ana harcanabilir unsur olacağı” kaydedilen açıklamada, “Çatışmayı tırmandırmaya kararlı olan blok, Kiev’e bu yıpratma çatışmasının mümkün olduğu kadar uzun sürmesi için daha modern ve daha uzun menzilli silahlar tedarik edeceğine söz verdi” ifadeleri yer aldı.

Açıklamada, “Blok, Gürcistan, Bosna Hersek ve Moldova’yı da ağlarına alma çabalarından vazgeçmedi. NATO’nun yayılmacı emelleri Avrupa-Atlantik bölgesi ile sınırlı değil. Herhangi bir kamuoyu tartışması veya referandum olmaksızın Finlandiya’yı yutan ve İsveç’i neredeyse yutan NATO, Kuzey Kutbu’na askeri çatışma getirmeyi deniyor. Aynı zamanda aktif olarak Sovyet sonrası alana sızıyor. Ortadoğu ve Afrika, stratejik çıkarların alanı ilan edildi. Vilnius zirvesinin sonuçlarını dikkatlice inceleyeceğiz. Alınan kararların yanı sıra askeri yapımızı ve ülkenin savunma sistemini güçlendirmeye devam edeceğiz” denildi.

Kaynak Cumhuriyet

0
emoji-1
Emoji
0
emoji-2
Emoji
0
emoji-3
Emoji
0
emoji-4
Emoji
0
emoji-5
Emoji
0
emoji-6
Emoji
0
emoji-7
Emoji
0
emoji-8
Emoji
Soğuk savaş planlarına geri döndü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Son Dakikam - Son Dakika Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!