‘Sürekli zamlardan konuşmak girişimciliği de engelliyor’

featured
service service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’de geçim derdi ve sürekli gündemde olan zamlar, yurttaşta stres ve kaygı düzeyini patlattı. Sağlık Bakanlığı verilerine göre psikoloji kliniklerine başvuranların sayısı 20 milyona yaklaşırken antidepresan kullanımı ise 2020’de yaklaşık 55 milyon kutuyken 2021’de yaklaşık 60 milyona çıktı.


Yayınlanma:
21.08.2023 – 03:00


'Sürekli zamlardan konuşmak girişimciliği de engelliyor'

Abone Ol

google-news

Yurttaşın psikolojisindeki bozulma ile psikoterapiye olan talep de patladı. Pandemide eve kapanmaların başlaması ise çevrimiçi terapi taleplerini de arttırdı. Bu talebi karşılayan platformlardan birisi de Boğaziçili bir mühendis olan Ali Ozan Özçiçek’in kurucusu olduğu Hıwell oldu. Bugüne kadar 300 bin saat terapi yapılan platformun kurucusu Özçiçek, melek girişimleri ile hayata geçirdiği uygulamanın bugün Avrupa’ya açılma sürecinde olduğunu belirtti.

‘TERAPİ LÜKS OLMAMALI’

Özçiçek, kullanıcıların veri gizliliği gereği birçok bilgiyi paylaşamasa da başvuruların büyük oranda kaygı ve depresyondan kaynaklandığını belirtiyor. Türkiye’de psikoterapinin sigorta kapsamında olmadığını hatırlatan Özçiçek, şu bilgileri veriyor:

“Hepimizin terapiye ihtiyacı var. Bu lüks olmamalı. Ama maalesef pandemiden sonra terapi ücretleri 4-5 kat arttı. Şu an yüz yüze terapiler 1000-2000 TL arasında seyrediyor. Çünkü maliyetler çok fazla. Danışan bu parayı seansın kalitesinden ziyade o psikoloğun kirası için ödüyor. Psikologlarımızın kazançlarını da yüksek tutmak için çabalıyoruz. İnsanların kaliteli terapi hizmetine rahatlıkla ulaşabilmesi çok önemli. Dünya genelinde birçok ülkede, çeşitli sigorta sistemleri psikoterapi seanslarını da karşılıyor. Ülkemizde de bu uygulamanın hayata geçmesiyle psikoterapiye erişim daha da kolaylaşabilir.” 

Kaynak:Cumhuriyet

0
emoji-1
Emoji
0
emoji-2
Emoji
0
emoji-3
Emoji
0
emoji-4
Emoji
0
emoji-5
Emoji
0
emoji-6
Emoji
0
emoji-7
Emoji
0
emoji-8
Emoji
‘Sürekli zamlardan konuşmak girişimciliği de engelliyor’

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Son Dakikam - Son Dakika Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!