Tahılın ihracatı için tüm koridorları değerlendiriyoruz

featured
service service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

kapak 152542

AB Komisyonu sözcülerinden Adalbert Jahnz, Ukrayna tahılının ihraç edilmesi hakkındaki soruyu yanıtlarken, Litvanyalı bakanlardan bir mektup aldıklarını, mektupta Ukrayna tahılının Baltık ülkelerindeki limanlardan dünyaya sevk edilmesi önerisi bulunduğunu teyit etti.

Jahnz, Litvanya’nın mektubuna kısa sürede cevap vereceklerini belirterek AB’nin tahıl ihracatı için Karadeniz dışında karadan oluşturulan ve “dayanışma yolları” adı verilen hatlar bulunduğunu hatırlattı.

Sözcü Jahnz, “Bu dayanışma yollarının hepsi önemlidir. AB Komisyonu, bu hatların geliştirilmesi için çalışmaktadır. Baltık koridoru da çok önemli bir hattır. Bunun üzerinde de çalışacağız” dedi.

Litvanyalı üç bakan tarafından AB Komisyonuna gönderdikleri mektupta Baltık ülkelerindeki limanların Ukrayna’nın tahıl ürünlerinin sevk edilmesi için alternatif ve güvenilir bir yol olabileceği belirtilmişti.

Mektupta Baltık ülkelerindeki limanların yılda 25 milyon ton tahılın piyasalara gönderilmesine imkan verebileceği ifade edilmişti.

Öte yandan AB ülkelerinden Ukrayna’ya komşu Polonya, Macaristan, Slovakya ve Romanya ile Bulgaristan ise kendi çiftçilerinin ürettiği tahılın fiyatının düşeceği endişesiyle haziran ayında Ukrayna tahılının kısıtlanması konusunda AB’nin kendilerine izin vermesini istemişti. AB Komisyonu, bu kısıtlama talebine eylüle kadar izin vermişti.

AB üyesi 5 ülke, geçen hafta ithalat yasağının yıl sonuna kadar uzatılmasını talep etmişti.

Ukrayna ise AB Komisyonunun “tahıl koridorları” kurmasını istiyor. Ukrayna’nın bu yöndeki talebini geçen günlerde AB Komisyonuna ilettiği bildirildi.

AB Komisyon sözcülerinden Miriam Garcia Ferrer, Ukrayna’nın talebini aldıklarını belirterek bunun tahıl sevkiyatı yapan bazı firmaların uğradığı zararın tazmin edilmesini içerdiğini söyledi.

“Bu konuları değerlendiriyoruz. Uygun zamanda cevap vereceğiz” diyen Ferrer, Ukrayna’nın yanı sıra Ukrayna’nın komşuları ve Moldova ile kurdukları koordinasyon platformunun son olarak dün konu hakkında görüştüğünü, çözüm bulmak için çalışmaların sürdüğünü aktardı.

Kaynak Cumhuriyet

0
emoji-1
Emoji
0
emoji-2
Emoji
0
emoji-3
Emoji
0
emoji-4
Emoji
0
emoji-5
Emoji
0
emoji-6
Emoji
0
emoji-7
Emoji
0
emoji-8
Emoji
Tahılın ihracatı için tüm koridorları değerlendiriyoruz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Son Dakikam - Son Dakika Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!