Torba yasaya ‘bütçe’ saklandı

featured
service service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

kapak 213107

Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülen “ek bütçe” teklifinin içerisinde kamu çalışanlarının maaş ve ücretleri ile emekli aylıklarına yapılan zamlar gibi giderler için ödenek yok.

Böylece ek bütçe için gereken “karşılığı kadar gelir gösterme” şartı da aşılmış oldu. Yasaya göre eklenecek ödenek ve gelir tahmini eşit olmak zorunda. Bu nedenle Meclis’e ek bütçe sunulmuş olsa da bu yıl için öngörülen açık tahmini değişmiyor, 659.4 milyar lira olarak duruyor. Ek bütçedeki ödenek ve gelirin eşit olması yasal zorunluluk.

ANAYASAYA AYKIRI

Ancak ek bütçe teklifinde buna ilişkin yani personel giderleri ile ilgili bir ödenek yok.

CHP Meclis’te görüşmeleri devam eden ek bütçeye ilişkin hazırladığı raporda, kamu çalışanlarının maaş ve ücretleri ile emekli aylıklarına yapılan zamlar nedeniyle bütçeye toplam 794.1 milyar liralık ek yük geldiğine işaret ederek “Bu ek yük için TBMM’ye sunulan torba yasada saklı bir ‘ek bütçe’ bulunuyor” değerlendirmesini yaptı.

Torba yasa ile cumhurbaşkanına bu amaçlarla kamu kurum ve kuruluşlarının bütçesine ödenek ekleme yetkisi verildiğine dikkat çekilen raporda, bunun anayasaya da açıkça aykırı olduğu vurgulandı.

Raporda, ek bütçe teklifi ile eklenmek istenen ödeneklerin deprem nedeniyle istenenler dışındakiler ile torba yasaya gizlenen ek bütçenin tamamının AKP’nin seçimleri kazanmak için yaptığı harcamalar ve verdiği vaatlerin sonucu olduğu vurgulandı.

Kaynak:Cumhuriyet Gazetesi

0
emoji-1
Emoji
0
emoji-2
Emoji
0
emoji-3
Emoji
0
emoji-4
Emoji
0
emoji-5
Emoji
0
emoji-6
Emoji
0
emoji-7
Emoji
0
emoji-8
Emoji
Torba yasaya ‘bütçe’ saklandı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Son Dakikam - Son Dakika Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!