Türkiye’den Meksika’ya teşekkür: Proteo anısına köpek gönderildi

featured
service service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

kapak 100830

Türkiye, Meksika‘ya gönderilen yavru köpeğin arama kurtarma çalışmalarında ölen Proteo’nun “mirasını devam ettirmesini” umduğunu belirtti.

Meksika’da Türkiye’nin hediyesinin “insani yardımın limit ya da sınır bilmediğini gösterdiğini” söyledi. Yavru köpeğe henüz bir isim verilmedi.

Sık sık depremlerin yaşandığı Meksika’da, felaket sonrası arama kurtarma çalışmalarında kullanılmak üzere, sivil ve askeri ekipler tarafından yetiştiriliyor.

Köpekler, ülkenin orta kesimini 2017’de vuran depremin ardından çok sayıda yaşam kurtaran köpekler büyük ilgi görmüştü.

Daha sonra 6 Şubat’ta Türkiye ve Suriye’yi vuran depremlerin ardından, Meksika kısa sürede enkaz altından yaşam kurtarabilen arama kurtarma köpeklerini yolladı.

Bu köpekler arasında, enkaz altından bir kadın ve erkeği çıkartan 9 yaşındaki Alman çoban köpeği de vardı.

YORGUNLUKTAN ÖLDÜĞÜ BELİRTİLMİŞTİ

Proteo, Türkiye’de öldü. Eğiticisi, köpeğin düşen enkaz nedeniyle öldüğü iddialarını reddetti ve hayvanın, uzun yolculuk ve çok soğuk koşullar altında saatlerce arama kurtarma çalışmalarına katıldığı için “yorgunluktan” öldüğünü söyledi.

Meksika Savunma Bakanlığı, Facebook sayfasında da Türkiye’nin hediye ettiği yavruyu “kolları açık bir şekilde” beklediklerini ve “Proteto’nun pati izlerinden gitmesini umduğunu” belirtti.

Kaynak Cumhuriyet

0
emoji-1
Emoji
0
emoji-2
Emoji
0
emoji-3
Emoji
0
emoji-4
Emoji
0
emoji-5
Emoji
0
emoji-6
Emoji
0
emoji-7
Emoji
0
emoji-8
Emoji
Türkiye’den Meksika’ya teşekkür: Proteo anısına köpek gönderildi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Son Dakikam - Son Dakika Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!