Twitter’ın reklam geliri düşmeye devam ediyor!

featured
service service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Elon Musk'ın Twitter  hesabı

Reuters

Twitter CEO’su Elon Musk, şirketi Ekim 2022’de satın almasından bu yana reklam gelirlerinde yarı yarıya düşüş olduğunu açıkladı.

Musk, Twitter’ı 44 milyar dolara satın almıştı.

Şirketin reklam satış rakamlarının Haziran ayında beklenen performansı göstermediğini söyleyen Elon Musk, Temmuz’un ise daha umut vadettiğini belirtti.

Musk, Twitter’ı satın almasının ardından maliyetleri düşürmek amacıyla şirketin 7 bin 500 çalışanının yaklaşık yarısının işlerine son vermişti.

Twitter’a rakip olarak geliştirilen Meta’nın tasarladığı Threads uygulamasının bazı tahminlere göre 150 milyon kullanıcıya ulaştığı sanılıyor.

Threads, Instagram ile olan bağlantısı sayesinde potansiyel olarak iki milyar kullanıcıya erişim imkânına sahip.

Diğer yandan Twitter ağır bir borç yükü altında.

Elon Musk hafta sonunda yaptığı açıklamada nakit akışının negatifte olduğunu belirtmiş ancak yüzde 50’lik reklam geliri kaybına dair bir zaman çizelgesi ortaya koymamıştı.

Musk, “Başka herhangi bir şey yapma lüksüne sahip olmadan önce nakit akışını pozitife dönüştürmemiz gerek,” şeklinde bir tweet atmıştı.

JM Finn’de yatırım direktörü olan Lucy Coutts, BBC’nin Today programına yaptığı açıklamada, Musk’ın Twitter’ın gelirlerini arttırmayı başaracağını, ancak “bunun zaman alacağını” düşündüğünü ifade etti.

Finn, “Temmuz sonuna dek 13 milyar dolarlık borç ödemesi gerekiyor, dolayısıyla Tesla’daki payının bir bölümünü daha satmak zorunda kalırsa Tesla hisseleri üzerinde daha fazla baskı oluştuğunu görebiliriz” dedi.

Elon Musk’ın CEO’su ve en büyük hissedarı olduğu elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın bu hafta son çeyrekteki mali performansını açıklaması bekleniyor.

Musk, binlerce çalışanı işten çıkardıktan sonra Twitter’ın 2023 yılında 3 milyar dolar gelir elde etme hedefini tutturma yolunda ilerlediğini söylemişti.

2021’de Twitter’ın geliri 5,1 milyar dolardı.

Reklam gelirindeki düşüş maliyetleri düşürme tedbirlerinin, Twitter’ın içerik moderasyonuna getirdiği yeni kurallar nedeniyle platforma sırt çeviren reklam verenleri çekmeye yeterli olmadığına işaret ediyor.

Musk, Nisan ayında BBC’ye verdiği mülakatta Twitter’a küsenlerin büyük bölümünün geri döndüğünü öne sürmüştü.

Snap ve Meta’nın eski yöneticilerinden Meghana Dhar, Twitter’ın Musk’ın satın almasından önce de sorunlar yaşadığını savundu.

Dhar, “Twitter’ın gelirlerindeki düşüşü Elon’dan önce görmeye başlamıştık. Bu istikrarlı bir düşüştü,” dedi.

NBCUniversal’ın reklam departmanının eski direktörü Linda Yaccarino, Haziran’da Twitter’da üst düzey bir pozisyona getirilmiş, bu Twitter’ın reklam satışlarının halen çok önemli olduğu şeklinde yorumlanmıştı.

Yaccarino, Twitter’ın video, içerik üretici ve ticari ortaklıklara odaklanmayı planladığını ifade etmiş, siyaset ve eğlence dünyasından isimlerle, haber ve medya kurumlarıyla görüşmeler yaptıklarını söylemişti.

0
emoji-1
Emoji
0
emoji-2
Emoji
0
emoji-3
Emoji
0
emoji-4
Emoji
0
emoji-5
Emoji
0
emoji-6
Emoji
0
emoji-7
Emoji
0
emoji-8
Emoji
Twitter’ın reklam geliri düşmeye devam ediyor!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Son Dakikam - Son Dakika Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!