Uyarı var ama eylem yok!

featured
service service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’de kızamık salgınında vaka sayısı giderek artarken Sağlık Bakanlığı’nın konuya ilişkin kendi uyarılarını dahi dikkate almadığı ortaya çıktı. CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, “Nisan 2022-Mart 2023’ü kapsayan bir yıllık döneme baktığımızda vakaların 5’e, hatta 2021’e göre 10’a katlandığını görüyoruz. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yine kimseyi dinlemiyor, artan vakaları önemsemiyor” dedi.

000333356 murat emir depo 51691625337505

(Murat Emir)

Emir, Sağlık Bakanlığı’nın son 3 yıldaki faaliyet raporlarında bürokratların tehlikeye işaret ettiğini ve “Dünyada olduğu gibi DSÖ Avrupa Bölgesi’nde de 2005’ten bu yana çeşitli ülkelerde kızamık salgınları yaşanmaktadır. Ülkemiz, bulunduğu konum ve artan insan hareketleri sebebiyle importasyon riski altında” uyarısında bulunulduğunu aktardı. CHP’li vekil, “Bakanlık, son üç yıldır her raporda ‘Bulaşıcı hastalıkların mücadelesinde erken uyarı ve cevap sistemi,  bağışıklama programları geliştirilerek sürdürülmeli’ diyor ancak somut girişimde bulunulmuyor” diye konuştu.

‘CİDDİYE ALMADI’

Aşılama faaliyeti için 2021’de 512 milyon lira ayrıldığını, yıl sonunda sadece 11 milyon liranın harcandığını aktaran Emir, “2022’de de 1.4 milyar TL’lik ödenek ayrılmasına karşın toplam harcamanın yalnızca 140 milyon TL’yi bulduğunu tespit ettik” diye konuştu. Kızamık salgınının artışında bakanlığın durumu ciddiye almamasının ve yeterli kaynak aktarmamasının etkisi olduğunu söyleyen Emir, “Diğer etken ise artan aşı karşıtlığı. Buna da en büyük sebep yine Sağlık Bakanlığı’nın COVID-19 sırasında aşı tedarik sürecini gizli kapaklı yürütmüş olması” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak:Cumhuriyet Gazetesi

0
emoji-1
Emoji
0
emoji-2
Emoji
0
emoji-3
Emoji
0
emoji-4
Emoji
0
emoji-5
Emoji
0
emoji-6
Emoji
0
emoji-7
Emoji
0
emoji-8
Emoji
Uyarı var ama eylem yok!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Son Dakikam - Son Dakika Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!