Wagner krizi paralı askerleri yeniden gündeme taşıdı: SADAT tasfiye edilmeli

featured
service service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Rusya’daki ayaklanma üzerine Türkiye’de Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) yardım ettiği iddia edilen ve özel bir savunma alanında danışmanlık ve askeri eğitim veren SADAT konusu tekrardan gündeme geldi.

Cumhuriyet konuya ilişkin emekli Tuğgeneral Nejat Eslen ve gazetemizin yazarı emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz ile konuştu. 

025444363 whatsapp image 2023 06 25 at 02.54.37

(Nejat Eslen)

‘RUSYA BEDELİNİ ÖDÜYOR’

Eslen, “Kuzey komşumuz Rusya’da silahlı ayaklanma başladı. Bu olay, Putin’i zora sokabilecek, nasıl gelişeceğine bağlı olarak Ukrayna savaşının ve Rusya’nın geleceğini etkileyebilecek ve hatta bölgesel ve küresel etkiler yapabilecek ciddi bir olaydır. Bu isyan bastırılsa bile Rusya’nın zafiyeti ortaya çıkmıştır. 16. yüzyılda Niccolò Machiavelli, ‘En kötü ordular paralı askerlerden oluşan ordulardır’ demişti. Paralı askerlerden oluşan ordulara güvenmemek gerekir. Bunlar disiplinsizdir ve kendi çıkarlarının peşindedir. Ordu içinde ordu olmaz. Rusya bunun bedelini ödüyor” dedi. 

Eslen şöyle devam etti: “Türkiye’nin ileride bir savaşla karşı karşıya kalmayacağını kimse garanti edemez. Paralı kısa dönem askerlik, sözleşmeli askerlik sistemi yeniden gözden geçirilmeli. Ordu, milli ordu olmalıdır.”

025341177 1627882022149 emekli

(Ahmet Yavuz)

Ahmet Yavuz ise “Uzun süre gayri resmi işlerinizi paramiliter güçlere yaptırırsanız onlarda da olağandışı hem güç birikir hem bilgi birikir. Burada onu görüyoruz” dedi. SADAT’a ilişkin konuşan Yavuz, “SADAT’ın varlığı doğru bir şey değil. Tasfiye edilmesi lazım. Onun da uygun olmayan şekilde yabancı ülkelere eğitim vermesi gibi bir takım faaliyetleri var. Devlet paralel yapıyı tanımaz. Kim paralel yapı olma potansiyeline sahipse onlar devletin dışına çıkarılmalıdır. Bu SADAT için de böyle, tarikatlar için de böyle” ifadesini kullandı.

025208196 whatsapp image 2023 06 25 at 02.51.58

(Kemal Kılıçdaroğlu)

‘WAGNER SADAT’TIR’

Öte yandan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu daha önce kapısına dayandığı SADAT için bir kez daha uyardı. Kılıçdaroğlu, “Rusya’nın Wagner’i, Türkiye’nin SADAT’ıdır. Buradan bir kez daha ilan ediyorum, halk düşmanı hiçbir paramiliter yapıya izin vermeyeceğiz” dedi.

Kaynak:Cumhuriyet Gazetesi

0
emoji-1
Emoji
0
emoji-2
Emoji
0
emoji-3
Emoji
0
emoji-4
Emoji
0
emoji-5
Emoji
0
emoji-6
Emoji
0
emoji-7
Emoji
0
emoji-8
Emoji
Wagner krizi paralı askerleri yeniden gündeme taşıdı: SADAT tasfiye edilmeli

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Son Dakikam - Son Dakika Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!