Xbox’ta satışlar düşerken Game Pass yükselişte

featured
service service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Playstation 5 ve Xbox Series X/S arasındaki rekabet sürerken, oyun pazarına büyük satın alımların ve abonelik servislerinin hakim olmaya başladığını görüyoruz. Son olarak Microsoft, Xbox satışları ve oyun gelirlerini içeren 2023 4.çeyrek mali sonuçlarını paylaştı. Peki konsol pazarında durumlar nasıl? Gelin detaylara hep birlikte göz atalım.

XBOX SATIŞLARI DÜŞMESİNE RAĞMEN GAME PASS YÜKSELİŞTE

Donanımhaber tarafından aktarıldığı kadarıyla Xbox Series X/S satışları yıllık bazda yüzde 13 düşüş gösterirken, Nintendo Switch ve Playstation 5 karşısında zayıflamaya devam ediyor. Öyle ki bu düşüşün birkaç çeyrektir devam ediyor. Bu noktada Microsoft’tan Amy Hood, birinci ve üçüncü taraf oyun satışlarının çeyrek için beklenenden daha zayıf olduğunu da kabul etti. Ancak yetkili isim, bu oyunların neler olduğuna değinmedi.

Geçtiğimiz haftalarda Microsoft, Xbox Series X/S’in 21 milyon, Xbox One’ın ise toplam 58 milyon adet sattığını duyurmuştu. PS5 ise, 40 milyonu geride bırakmış durumda.

120655242 game pass xbox game pass

Microsoft’un Xbox içeriği ve hizmet gelirleri ise yıllık bazda yüzde 5 olmak üzere çeyrekte yüzde 1 oranında arttı. Bunun arkasında ise Xbox Game Pass yer alıyor. Microsoft, abonelik servisinin abone sayısı gibi ayrıntılarına değinmemiş olsa da, Game Pass’ta oynanan saatler yıllık bazda yüzde 22 artış gösterdi. Ayrıca bu gelirleri artırmak için Microsoft, Xbox Live’ı ”Game Pass Core” hizmetine dahil ederek abonelik fiyatlarını güncellemeye devam ediyor. 

Xbox satışları beklenen seviyede olmasa da, Xbox bölümünün geleceği iyimser görünüyor. Öyle ki Amy Hood’a göre Microsoft, 2024 mali yılında ”tek haneli orta ve yüksek” gelir artışı bekliyor. Bu rakamlara Bathesda imzalı Starfield’ın katkı sağlayacağı da düşünülüyor. Ayrıca Microsoft’un Activision Blizzard satın alımını da unutmamak gerek.

0
emoji-1
Emoji
0
emoji-2
Emoji
0
emoji-3
Emoji
0
emoji-4
Emoji
0
emoji-5
Emoji
0
emoji-6
Emoji
0
emoji-7
Emoji
0
emoji-8
Emoji
Xbox’ta satışlar düşerken Game Pass yükselişte

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Son Dakikam - Son Dakika Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!