Yamanlar Dağı foto kapanlarla izlenecek

featured
service service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Karşıyaka Belediyesi ve Ekolojik Denge Derneği, Yamanlar Dağı’nda doğal yaşamı korumak için işbirliği protokolüne imza attı.

Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay ve Ekolojik Denge Derneği Başkanı Tolga Çalışkanelli’nin imzaladığı protokol kapsamında, Yamanlar bölgesinin ekolojik dengesini sürdürülebilir bir yöntemle korumak ve geliştirmek hedefleniyor.

130409372 karsiyaka yamanlar dagi

YAMANLAR BÖLGESİNİ KORUYACAĞIZ

Yamanlar bölgesinde canlı varlığını koruyarak bölgenin gelecek nesillere sağlıklı bir şekilde aktarılmasını hedeflediklerini söyleyen Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, “Dünya insan eliyle tüketilirken, bu tükenişi ve etkilerini yavaşlatmak için yoğun şekilde çalışıyoruz. Özellikle yaban hayatı ve endemik türler bu yok oluştan yoğun şekilde etkileniyor. Karşıyaka’mızda kentin hemen yanı başında bulunan Yamanlar bölgesinde çok değerli olduğunu düşündüğümüz yaban hayatı var. Bu bölgeyi korumak, hatta destekleyerek gelişmesini sağlamak için bir adım attık. Ekolojik Denge Derneği ile imzaladığımız protokol kapsamında, bu alanda fotokapanlar kurarak yaban hayatını kayıt altına alacağız. Bilimsel çalışmalara veri sağlayacağız. Aynı zamanda yapılan çalışmalarla tespit edilen mevcut endemik ve endemik olmayan bitki türlerini hem koruyacağız hem de üretimini sağlayarak sahaya yayacağız. Ekosistemin sürdürülebilirliğini sağlayacak bir çalışma olacak” diye konuştu.

TOPLANAN VERİLER ARAŞTIRMALARDA KULLANILACAK

Proje kapsamında, Yamanlar Dağı’nın Karşıyaka İlçesi sınırları içerisindeki bölümünde 1 yıl süre ile belirlenen lokasyonlarda fotokapan ile yaban hayatı takip edilecek, toplanan veriler depolanacak, analizi ve raporlanması sağlanacak. Projeye tahsis edilen belediyeye ait arazide bölgeye özgü endemik bitki türleri 5 yıl süre ile yetiştirilecek ve bölgede yaygınlaştırılacak. Çalışmaların düzenli olarak takip edilebileceği bir elektronik ortam oluşturulacak. Bölgenin incelenen bölümünde ekolojik dengenin sürdürülebilir bir biçimde korunması için, saptanacak olumsuzluklara karşı çözüm üretmek üzere araştırmalar gerçekleştirilecek.

Kaynak:Cumhuriyet

0
emoji-1
Emoji
0
emoji-2
Emoji
0
emoji-3
Emoji
0
emoji-4
Emoji
0
emoji-5
Emoji
0
emoji-6
Emoji
0
emoji-7
Emoji
0
emoji-8
Emoji
Yamanlar Dağı foto kapanlarla izlenecek

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Son Dakikam - Son Dakika Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!