Yazar Yazar Yavuz Ekinci’nin ‘Rüyası Bölünenler’ romanı için toplatma kararı

featured
service service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul Cumhuriyet Savcısı’nın talebiyle 7. Sulh Ceza Hâkimliği tarafından yazar Yavuz Ekinci‘nin “Rüyası Bölünenler” kitabı hakkında toplatılma kararı verildi. Ekinci, “Gücünüz yetiyorsa buyurun roman kahramanlarını tutuklayıp hapse atın” dedi.

“NE ŞİMDİKİ NE DE GELECEKTEKİ TÜRKİYE’YE HİZMET EDER”

Yazar Ekinci, “Kurgu evrenine açılan davaya karşı açıklama…” başlığıyla yaptığı yazılı açıklamada, şu ifadeleri kullandı:

“İstanbul Cumhuriyet Savcısı’nın talebiyle 7. Sulh Ceza Hâkimliği, ‘Rüyası Bölünenler’ romanımın toplatılması kararını verdi. ‘Rüyası Bölünenler’ 2014 yılında Doğan Kitap Yayınevi’nden çıktı. Romanın yayınlanmasının üstünden tam 9 yıl geçmiş. 9 yıldır bu romanım basılıp, dağıtılıp, satılıp okunuyor. Bu kitabın şimdi toplatılıyor olması, ne şimdiki Türkiye’ye ne de gelecekteki Türkiye’ye hizmet eder.

Edebiyata, sanata karşı yapılan müdahale, sansür ve yasaklamalar kötü olan mazinin (kitap toplatmak, yakmak, yasaklamak, yazarı hapse atmak) canlandırılmasından öteye geçemez. Öncekilerin yasaklayıcı tavırları nasıl şimdi gülünç, komik ve beyhude geliyorsa, bugünün yasaklayıcıları da yarın gülünç ve komik gelecektir.”

105217171 ruyasi bolunenler

“GÜCÜNÜZ YETİYORSA ROMAN KAHRAMANLARINI HAPSE ATIN”

“Gücünüz yetiyorsa roman kahramanlarını hapse atın”

Kurgulanmış romana yönelik açılan davanın soyutluğuna dikkat çeken Yavuz Ekinci, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kurguladığım evrenin mahkemeye gerçek gelmesi benim edebiyatımın gücünü, mahkemenin de edebiyata yaklaşımını gösterir. Kurgulanmış bir yapıtın evrenine açılan dava soyuttur. Onu bugünün mahkemelerinde yargılayıp yasaklayıp toplatmak ise politiktir. Mahkeme, Rüyası Bölünenler’in kahramanlarına tutuklama kararı çıkarıp onları hapse mi atacak. Gücünüz yetiyorsa buyurun roman kahramanlarını tutuklayıp hapse atın.” 

Kaynak:Cumhuriyet

0
emoji-1
Emoji
0
emoji-2
Emoji
0
emoji-3
Emoji
0
emoji-4
Emoji
0
emoji-5
Emoji
0
emoji-6
Emoji
0
emoji-7
Emoji
0
emoji-8
Emoji
Yazar Yazar Yavuz Ekinci’nin ‘Rüyası Bölünenler’ romanı için toplatma kararı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Son Dakikam - Son Dakika Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!